Zachorowanie na anemię objawia się szeregiem symptomów.

– Niemowlęta są mniej aktywne, zdarza się, że czasami mają biegunkę.

– Starsze dzieci, potrafiące zwerbalizować swoje dolegliwości, wskazują zazwyczaj na bóle głowy.

– Unikają raczej aktywnych zajęć, a wybierają w to miejsce na przykład czytanie książek.

– W wyniku anemii paznokcie stają się kruche i łamliwe, włosy osłabione, cera przesuszona, a w kącikach ust tworzą się zajady.

– Obniżona odporność skutkuje częstymi infekcjami i zachorowaniami.

Gdy rodzice zauważą u malucha powyższe objawy, powinni zgłosić się do lekarza. Pediatra zleci z pewnością dalszą diagnostykę.

Badaniem, dającym jednoznaczną odpowiedź o wystąpienie anemii, daje podstawowe badanie krwi (morfologia). Dodatkowo można oznaczyć poziom żelaza we krwi. Wyniki (znacznie obniżony poziom erytrocytów) mogą zasugerować rodzaj anemii, a tym samym wskazać na potrzebę leczenia. I tak niedokrwistość wywołaną niedoborem żelaza należy leczyć uzupełnianiem jego poziomu. Gdy dojdzie do anemii, spożywanie produktów bogatych w żelazo, nie jest już wystarczające. Poza tym takie uzupełnianie trwałoby dość długo. Pediatra zaleca więc podawanie preparatów z tym pierwiastkiem w postaci syropu, kropelek lub w przypadku starszych dzieci – tabletek. Żelazo w bolesnych zastrzykach podaje się dopiero w sytuacji bardzo ciężkiej niedokrwistości lub zaburzeń wchłaniania. Jeśli lekarz zaleci podawanie preparatów żelaza, trzeba stosować je regularnie, nawet przez kilka tygodni. Wchłanianie ułatwia obecność witaminy C, a utrudnia mleko, herbata i obfite posiłki. Dlatego leki należy podawać na czczo lub pomiędzy posiłkami (z posiłkiem w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy maluch skarży się na mdłości).

Uwaga!

Zdarza się dość często, ze uzupełnianie niedoborów żelaza u dziecka skutkuje zabarwieniem zębów na czarno. Aby temu zapobiec, trzeba aplikować preparat prosto na język brzdąca lub u starszych – przez słomkę. Gdy maluch potrafi, może po przyjęciu preparatu wypłukać zęby wodą. Objawem ubocznym, zupełnie naturalnym i nieszkodliwym podczas uzupełniania niedoborów żelaza, jest czarne zabarwienie stolca.

Wasze dziecko miało/ ma anemię? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAstma w ciąży – objawy, leki, ryzyko
Następny artykułPoród – formalności w szpitalu

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here