Autor
Inne porady tego autora
Wrzody - objawy
Choroba kociego pazura - objawy
W tym dziale
Opryszczka - leczenie
Leczenie bezsenności
Choroba lokomocyjna - jak leczyć?
Problemy z żołądkiem - co oznaczają?
Zatrucie pokarmowe - objawy
Katar - przyczyny, objawy, skutki
Ból gardła najczęściej kojarzony jest z przeziębieniem i grypą, ale może występować także przy anginie czy zapaleniu krtani. Wiąże się z uczuciem drapania w przełyku, pieczenia, a nawet z trudnościami z połykaniem. Jak mu zaradzić?
1) Płukanie gardła
Płukanie gardła to metoda, która powinna przynieść natychmiastowe uśmierzenie bólu. Trzeba jednak wiedzieć, z czego przyrządzić płukankę. Najbardziej zalecane są napary z rumianku, tymianku, szałwii oraz kory dębu. Można przygotować również solankę (łyżeczka soli na jedną szklankę ciepłej wody) i dodać do niej – jeśli mamy w domu – dwie krople propolisu. Zalecane jest także płukanie gardła sokiem z kapusty bądź z buraka.
Ważne, żeby płukanka – niezależnie od rodzaju – nie była za gorąca (optymalna temperatura naparu to temperatura pokojowa). Należy ją powtarzać kilka razy dziennie; np. co trzy godziny. Jeśli ból gardła jest objawem anginy, to najlepiej płukać gardło ciepłą wodą z sokiem cytrynowym.
2) Picie naparów
Na ból gardła szczególnie zalecane jest napar z kwiatów krwawnika, który należy pić trzy razy dziennie. Jeśli bólowi gardła towarzyszy kaszel, warto przygotować wywar z połowy korzenia pietruszki. Korzeń trzeba gotować w litrze wody przez około godzinę, żeby wywar był gotowy i skuteczny. Należy pić go raz dziennie, przed snem.
W przypadku bólu gardła zalecane jest dodawanie do herbaty soków z owoców np. z maliny. Można także pić ciepłe mleko z czosnkiem oraz z miodem bądź wywar z imbiru.
3) Syrop z cebuli
W przypadku bólu gardła zalecany jest także syrop z cebuli. Można go zrobić w kilka minut. Wystarczą dwie cebule, cytryna i miód. Należy pić 2-4 łyżki dziennie.
Przepis: Posiekaj cebulę. Następnie z cytryny wyciśnij sok i połącz go z dziesięcioma łyżkami miodu. Wymieszaj wszystkie składniki i zostaw na około 24 godziny w ciepłym miejscu (od czasu do czasu miksturę można przemieszać). Po upływie doby wystarczy tylko odcedzić i syrop jest gotowy.
4) Kompres
Przygotuj roztwór z zimnej wody i 2 łyżek octu spirytusowego. Zrób z niego okłady na szyję, dekolt i na łopatki. Dodatkowo owiń się np. ciepłym szalem bądź ręcznikiem. Po upływie około 2 godzin ból powinien minąć.
Pamiętaj, że w przypadku bólu gardła niewskazane jest picie alkoholu, palenie papierosów oraz spożywanie ostro przyprawionych potraw. Jeżeli ani powyższe sposoby nie zadziałają ani preparaty z apteki (typu tabletki do ssania), koniecznie udaj się do lekarza laryngologa.
Znacie jakieś inne domowe sposoby z bólem gardła? Czy myślicie, że faktycznie można obyć się bez tabletek?
Może właśnie wiąże się to z zanieczyszczeniem powietrza? Organizm wtedy jest też słabszy przez to! Lepiej za w czasu sobie kupić https://ozonemask.pl/maski-casual/ taką maskę antysmogową, żeby zadbać za wczasu o swoje zdrowie.