Domowe sposoby na katar:

– napar z czarnego bzu, lipy, rumianku
– herbata z miodem lub sokiem malinowym
– mleko z miodem i czosnkiem.

Można również stosować krople łagodzące oraz spraye do nosa, jednak nie dłużej niż przez 5 dni. Katar, w 85% przypadków wywoływany jest przez wirusy przenoszone drogą kropelkową. Warto więc udać się na konsultacje do lekarza aby wyeliminować groźne choroby.

Inne rodzaje katarów:

Nie zawsze jednak cieknący nos jest efektem przeziębienia. W przypadku kataru alergicznego wodnista wydzielina z nosa utrzymuje się prze wiele miesięcy co jest bardzo uciążliwe. Może on pojawiać się cyklicznie w zależności od natężenie występujących alergenów.

Innym rodzajem kataru jest bardziej gesty w swojej formie katar zatokowy, któremu towarzyszy ból głowy (szczególnie przy pochylaniu). Może być on wywołany przez zapalenie zatok.

Katar u dzieci

Katar jest szczególnie niebezpieczny w przypadku małych dzieci, które nie opanowały odruchu czyszczenia noska. U niemowląt może zagrozić ich życiu, gdyż uniemożliwia normalne oddychanie, np. w momencie ssania przy karmieniu. Małe dzieci nie potrafią oddychać przez nos i nie posiadają odruchów kaszlowych.

Znane powiedzenie „katar nieleczony trwa tydzień a leczony 7 dni” ma w sobie dużo prawdy. Wszelkiego rodzaju leki, mają na celu jedynie złagodzenie objawów, tak aby cieknący nos nie utrudniał nam oddychania, szczególnie w trakcie snu. Jednak kobiety w ciąży nie powinny przyjmować żadnych specyfików, leczących katar bez konsultacji z lekarzem.

Przedłużający się katar może być przyczyną zapalenia ucha środkowego. Dlatego jeśli towarzyszy mu kaszel i gorączka należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Uwaga!

katar, przeziębienie, choroby, zdrowie, cieknący nos, katar u dzieci, co na katar, przewlekły katar, katar alergiczny, katar domowe sposoby

Jakie znacie sposoby na walkę z katarem? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFryzury na studniówkę
Następny artykułŁzawienie oczu – przyczyny

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here