Salmonellą mogą być zakażone:

– mleko i jego przetwory
– jajka
– mięso

Innym powodem zatruć pokarmowych mogą być gronkowce. Ich rozwojowi sprzyja zamrażanie i rozmrażanie produktów spożywczych. Szczególnie dobrze rozwijają się w słodyczach (lody, ciastka) oraz sałatkach. Jeśli chodzi o uniknięcie zatruć pokarmowych to przede wszystkim to producenci powinni dbać o odpowiednie warunki przechowywania żywności oraz sprzedawcy i właściciele kawiarni czy restauracji.

Zasady higieny w celu uniknięcia zatruć pokarmowych:

– przechowujemy żywność w lodówce
– często myjemy ręce
– kupujemy żywność, która w sklepach przechowywana jest w szafach chłodniczych
– pod bieżącą wodą zawsze myjemy warzywa oraz owoce
– myjemy mięso przed gotowaniem

Objawy zatrucia pokarmowego:

– kurczowe bóle brzucha
– gwałtowne wymioty i nudności (występują około 3 godzin po posiłku) gorączka (38% i więcej)
– biegunka

W przypadku zatrucia salmonellą objawy nasilają się po 8-12 godzinach od czasu posiłku. Chory narzeka na bóle brzucha i biegunkę (duża częstotliwość stolców), towarzyszy temu wysoka temperatura. Przy zatruciu gronkowcem bardziej dominujące są wymioty, sprzyjają one pozbyciu się toksyn z organizmu.

Leczenie zatruć pokarmowych polega na przyjmowaniu wielu płynów (co ma zapobiec odwodnieniu spowodowanym biegunką lub wymiotami). Należy pić: przegotowaną wodę, słabą, gorzką herbatę, gastrolit. Z leków zaleca się węgiel aktywowany, smectę, laperamid. Leki są dostępne bez recepty w aptece.

Zatrucia u dzieci są one szczególnie niebezpieczne i mogą zagrażać ich życiu w związku z odwodnieniem.

Nie można bagatelizować objawów zatrucia u dzieci. Są nimi:

– apatyczne zachowanie
– zapadnięte oczy
– marszcząca się skóra na brzuchu
– suchy język
– zapadnięte ciemiączko
– przyspieszony oddech

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrać fryzurę do okrągłej twarzy?
Następny artykułZabieg parafinowy

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here