Z biegnącym czasem staje się widoczna eunuchoidalna budowa ciała, którą cechuje wysoki wzrost, dłuższe niż przeciętnie kończyny, krótki tułów, wąskie barki i szersze biodra. Mięśnie są często słabiej rozwinięte, skóra z reguły jest cienka i blada. U mężczyzn z zespołem Klinefeltera nierzadko nie następuje mutacja głosu, linia włosów jest kobieca, a zarost twarzy skąpy lub nie występuje w ogóle. Podobnie dzieje się z owłosieniem łonowym, oraz wobrębach ciała jak pachy czy nogi. U osób z zespołem Klinefeltera występuje ginekomastia, czyli jedno lub dwustronne powiększenie męskich gruczołów piersiowych. Mężczyźni mają także niewielkie jądra o wysokiej spoistości, powiększone najądrza, słabo rozwiniętą mosznę, czasem mniejsze prącie. Z wiekiem spada u nich popęd płciowy i zaczynają problemy z erekcją. Cechują sie również bezpłodnością z powodu zmian degeneracyjnych w obrębie kanalików nasiennych. Azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu, występuje u niemal 100 % przypadków. U mężczyzn z większą liczbą chromosomów X mogą także wystąpić m.i.n: hiperteloryzm oczny, wiotkie stawy i koślawe kolana, wrodzone wady serca, wady nerek, a także opóźnienie w rozwoju umysłowym i zaburzenia psychiczne takie jak schizofrenia.

Chorzy mają dużą podatność na stres i mogą cierpieć na depresję czy psychozę oraz inne problemy z psychiką oraz zaburzenia preferencji seksualnych. W terapii stosuje się podawanie testosteronu, często łagodzącego przypadłości tego zespołu, zarówno fizyczne np. korekta sylwetki, jak i psychiczne. Leczenie tego rodzaju jest właściwe dla osób, które chcą uzyskać np. bardziej męską sylwetkę. Ważna tu jest odpowiednia dobrana terapia psychoterapeutyczna, ponieważ osoby z zespołem Klinefeltera mogą się czuć odsunięte poza normy społeczne.

Znacie kogoś, kto zapadł na tę chorobę? Jak wyglądała terapia? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZespół Edwardsa – leczenie
Następny artykułZespół kociego krzyku – przyczyny, objawy, leczenie

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here