Autor
Inne porady tego autora
Poronienie – jak żyć dalej?
Będę mamą – jak się przygotować?
W tym dziale
Udogodnienia dla pracownic w ciąży
Prawidłowa waga w ciąży
Palenie w ciąży
Dieta a karmienie piersią
Jak pobudzić laktację?
Kwas foliowy - działanie
Ile można przybrać na wadze podczas ciąży? Proces nabywania nowych kilogramów może przebiegać różnie, nie zawsze tak jak powinien. Ważne jest jednak to, by przybierać na wadze nie więcej i nie mniej niż jest to zdrowe dla nas i dla malucha. Ile więc najlepiej przytyć, kiedy jest się w ciąży?
Średnia zdrowa ilość nabywanych w czasie ciąży kilogramów powinna wynosić około kilograma - dwóch na miesiąc. W pierwszym trymestrze możemy jednak przytyć mniej niż 3 kilogramy i jest to normalne. Początkowe stadium ciąży nie dla wszystkich przyszłych mam jest łatwe. Częste wymioty mogą sprawić, iż nie przybierzesz na wadze wiele, możesz nawet nie przytyć ani jednego kilograma. W trakcie kolejnych trymestrów jednak obowiązkowo tyjemy, ale nie za dużo. Około 2-3 kilogramów na 3 miesiące, tak by przed porodem nasza waga wzrosła o około 12 kilogramów. W przypadku kobiet otyłych ilość nabywanych kilogramów powinna być mniejsza, nawet tylko do 7 kilo, z kolei u pań z niedowagą większa, nawet do 20 kilo.
Przybieranie na wadze w czasie ciąży może jednak przebiegać różnie. Osoby z nadwagą lub ze skłonnością do tycia mogą nabawić się zbędnych kilogramów, traktując na przykład ciążę jako pretekst do objadania się. Nie jest to dobry pomysł. Osobom, które tyją zbyt dużo w czasie ciąży będzie trudniej w jej ostatnim stadium, kiedy organizm stanie się przeciążony zbyt dużą masą ciała, pojawiają się problemy z kręgosłupem, obrzękami stóp i nóg, z krążeniem, może się nawet pojawić cukrzyca. Trudniej jest dojść do siebie po porodzie, rany gorzej się goją w przypadku pań z nadwagą. W przypadku osób otyłych dziecko może paradoksalnie urodzić się z niedowagą. Składniki dostarczane organizmowi będą bowiem w czasie ciąży najpierw odżywiać ciało matki, dziecka w drugiej kolejności.
Niedowaga, szczególnie w czasie ciąży, także nie jest wskazana, natomiast odchudzanie się zdecydowanie zabronione. Podczas 9 miesięcy oczekiwania musimy dostarczyć sobie i przede wszystkim rosnącemu maluchowi wszelkich niezbędnych wartości odżywczych tak, by prawidłowo się rozwijał. Nie licz każdej kalorii. Jeśli twojemu organizmowi będzie brakować odpowiednich substancji odżywczych wpłynie to niekorzystnie na rozwój dziecka, może spowodować problemy z rozwojem układu nerwowego.
W czasie ciąży nie powinnyśmy więc tyć ponad miarę, ani odchudzać się. Nasza waga powinna być stabilna i zwiększać się o odpowiednia ilość kilogramów proporcjonalnie do rozwoju dziecka. Wówczas nie powinnyśmy mieć większych problemów z powrotem do wagi sprzed porodu. Wszystko jednak zależy od indywidualnej budowy. Zazwyczaj panie, które miały przed ciążą szczupłą sylwetkę ciała i nie przytyły ponad normę w czasie ciąży, nie powinny mieć większych problemów z jej odzyskaniem. Te osoby, które przybiorą na wadze zbyt dużo w okresie ciąży, mogą mieć problem z powrotem do swojej dawnej figury. Jak zwykle ważna jest równowaga, umiar i zachowanie zdrowego rozsądku.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.
Powiem szczerze, że to różnie, zależy ile ważyłyśmy przed ciążą. Jeżeli widzimy coś niepokojącego to najlepiej natychmaist iśc do lekarza i sparwdzić, ja mam taka fajna panią ginekolog panią Beatę Chołys Duszyńską i ona rozwiera mi wszelkie wątpiwości.