BMI - jak wyliczyć?

Dieta    
ocena

Nie dysponujemy jedną metodą, która nam pozwoli na dokładne wyliczenie naszej idealnej wagi, ponieważ jest ona indywidualna. Każdy za nas ma inną budowę, a ewentualny nadmiar kilogramów inaczej uwidacznia się w przypadku poszczególnych osób. Jest jednak kilka sposobów, które nam mogą pomóc.

BMI - jak wyliczyć?

sxc.hu

Najbardziej powszechną metodą określania swojej wagi jest jej wyliczenie z pomocą wskaźnika BMI (Body Mass Index). Polega na obliczeniu wagi w stosunku do wzrostu i masy i w rezultacie wskazuje ile kilogramów powinno przypadać na metr kwadratowy naszej masy ciała. w przypadku kobiet jest to od 18.5 do 24kg, u mężczyzn od 20 do 25kg  (sportowcy obliczają wagę według nieco innych reguł). Jeśli twoje obliczenie wagi wskazuje na mniej niż 18 kg na m2  oznacza to, że masz niedowagę, jeśli więcej niż 24 - nadwagę.

Co jednak w przypadku, kiedy twoja waga jest prawidłowa, ale posiadasz zbyt dużą warstwę tkanki tłuszczowej w okolicach pośladków lub brzucha? W tym przypadku nie tyle powinno się uciekać do zastosowania diet odchudzających, co raczej pomyśleć o gimnastyce lub uprawianiu innego  sportu, by odpowiednio wyrzeźbić mięśnie i spalić tkankę tłuszczową oraz można też zastosować jeden z kosmetyków ujędrniających.

Wskaźnik BMI może też utwierdzać nas w tym, że nasza waga jest prawidłowa, podczas kiedy składać się na nią będzie głównie masa tkanki tłuszczowej, nie mięśni. Osoby pracujące umysłowo i nie wykonujące żadnych ćwiczeń fizycznych mogą mieć problem związany z zanikiem mięśni i przyrostem tkanki tłuszczowej. To, że wskaźnik BMI określi ich wagę jako prawidłową nie oznacza, że rzeczywiście tak jest. Należy wówczas dostarczyć swojemu organizmowi ruchu, choćby poprzez spacer po pracy czy 15 minutowe ćwiczenia gimnastyczne uprawiane codziennie rano lub wieczorem.

Będzie potrzebne:

Aby wyliczyć BMI, potrzebujesz informacji o swojej masie ciała i wzroście.

UWAGA!

Pamiętajmy, że nie ma idealnego sposobu który przedstawiałby nam jedną w pełni wiarygodną metodę dobrą dla wszystkich. Należy korzystać z dostępnych sposobów, traktując je jako wytyczne i następnie wziąć pod uwagi indywidualną budowę, skłonności i rozłożenie tkanki tłuszczowej. W ten sposób wyliczenie i osiągnięcie idealnej wagi będzie najefektywniejsze.

Próbując osiągnąć idealną dla ciebie wagę, biorąc pod uwagę swój wzrost, masę ciała, ilość tkanki tłuszczowej, mięśni, tryb życia (ustalając ilość kilogramów mając świadomość tego, jaka jest dla ciebie najlepsza lub korzystając z pomocy na przykład dietetyka), zawsze zawyż wagę, jaką chcesz osiągnąć. W przeciwnym razie, kiedy będziesz wagę zaniżać lub stosować radykalne diety, twoja przemiana materii będzie stawać się wolniejsza, gdyż organizm będzie starał się magazynować dostarczane mu składniki. Jeśli trochę zawyżysz idealną wagę, do jakiej dążysz, szybciej powinnaś osiągnąć cel, by móc cieszyć się odpowiednią wagą i zdrowiem.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher