W jakich produktach jest witamina C?

Dieta    
ocena

Witamina C nazywana bywa witaminą na przeziębienia i spadek odporności. Słusznie - jej niedobory objawiają się m.in. zwiększoną podatnością na infekcje. Na szczęście łatwo uzupełnić jej niedostatek - istnieje szereg naturalnych źródeł tej witaminy. Spora część z nich rośnie w ogrodzie.

W jakich produktach jest witamina C?

sxc.hu

Witamina C czyli kwas askorbinowy jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego nawet intensywne witaminizowanie przy użyciu naturalnych źródeł tej substancji nie zaszkodzi. Organizm wykorzysta jej tylko tyle, ile potrzebuje, a nadmiar zostaje wydalony przez nerki. Rozpuszczalność w wodzie ma jednak ujemną stronę: witaminy nie da się w ustroju zgromadzić w większych ilościach. Trzeba jej zapasy cały czas uzupełniać. To m.in. z tego powodu dietetycy nawołują do codziennego spożywania świeżych warzyw i owoców - w tych naturalnych produktach znajduje się często wiele cennej, kwaśnej witaminy.

W naszej diecie witaminy C pochodzenia zwierzęcego jest mało. Największe jej ilości znajdują się w korze nadnerczy, grasicy, przysadce mózgowej, ciałku żółtym.

Najwięcej naturalnej witaminy C mają:
- owoce jagodowe i wykonane z nich przewrotowy: dzika róża, rokitnik, berberys, jarzębina, porzeczki czarne, poziomki i truskawki, żurawiny, maliny, jeżyny;
- owoce niejagodowe: kiwi, cytrusy;
- zioła: pokrzywa, dziki bez czarny
- warzywa: papryka czerwona i zielona, kapusty: czerwona, biała, kiszona, natka pietruszki, brukselka, ziemniaki, pomidory, szparagi.

Z powodu tego, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, chcąc zachować jak największą jej ilość w warzywach i owocach, należy je po oczyszczeniu szybko umyć - najlepiej pod bieżącą wodą. Pozostawienie roślin w wodzie na dłużej powoduje wypłukiwanie naturalnego kwasu askorbinowego.

Lubicie powyższe produkty? Często je spożywacie?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher