Wskaźnik BMI - jak obliczyć?

Dieta    
ocena

Ustalenie prawidłowej wagi ciała jest niezwykle ważne z wielu powodów. Pozwala określić ewentualną nadwagę, lub niedowagę, dostosować w zależności od tego odpowiednią dietę i menu oraz zmienić tryb życia i wprowadzić do niego więcej aktywności fizycznej.

Wskaźnik BMI - jak obliczyć?

photoxpress.com

Prawidłowa waga ciała powinna być mierzona i dopasowywana do wzrostu i płci człowieka.  Wszystko bowiem zależy od szczególnych predyspozycji i cech poszczególnych osób. Wszystkie te wskaźniki powinny być proporcjonalne względem siebie.

Najpopularniejszym sposobem na obliczanie prawidłowej masy ciała jest tzw. BMI (Body Mass Index). Obliczany jest on według wzoru:

BMI = masa ciała w kilogramach / wzrost w metrach do kwadratu

Uzyskany w ten sposób wynik należy sprawdzić w tabeli wyników, z której można dowiedzieć się w jakiej sytuacji jest nasza figura. Wynik poniżej liczy 18,9 wskazuje na niedowagę i konieczność uzupełnienia niedoboru kilogramów, przedział wyników 18,9-25 wskazuje prawidłową wagę, proporcjonalną do wzrostu, wynik w granicach 26- 29,9 oznacza otyłość pierwszego stopnia, potrzebę zrzucenia nieznacznej nadwagi i konieczność jej dalszego kontrolowania. Wszystkie pozostałe wyniki powyżej 30 wskazują już znaczną nadwagę, z która trzeba w radykalny sposób walczyć.

Nadwaga jest przyczyną bardzo wielu chorób serca i krążenia dlatego należy z nią bezwzględnie walczyć. Najskuteczniejszym sposobem na walkę z nią jest wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Jest to konieczne, ponieważ właśnie zbilansowana i zaplanowana dieta oraz kontrolowanie ilości spożywanych posiłków, a nie głodzenie się i stosowanie różnego rodzaju środków wspomagających, daje najlepsze i najtrwalsze efekty.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jakie są zioła na zaparcia?

Jakie są zioła na zaparcia?

Katarzyna Kieś-Kokocińska

Alkohol a dieta - informacje

Alkohol a dieta - informacje

Joanna Rayzacher