Chusta do noszenia dziecka - sposoby wiązania

Dziecko    
ocena

Chusty to wygodny, bezpieczny i nietrudny sposób na przemieszczanie się z noworodkiem, niemowlęciem czy małym dzieckiem - ale także okazja, by być blisko z maluszkiem, który najlepiej czuje się przytulony do rodzica.

Chusta do noszenia dziecka - sposoby wiązania

sxc.hu

Chustę elastyczną wiąże się tylko w jeden sposób - tak, by plecy niemowlęcia były podtrzymywane trzema warstwami materiału. W żadnej chuście ani nosidle nie wolno nosić dziecka przodem do świata!

Chusta tkana długa to nieprzebrane morze możliwości.

1. Kieszonka - najbardziej podstawowy sposób wiązania. Dziecko do rodzica dociska poziomy pas tkaniny, a po bokach jest ono podparte dodatkowymi oplotami. Wiązanie bardzo łatwe, doskonale nadaje się dla noworodka. Niestety jest mało przewiewne, co latem może zmniejszać komfort noszenia.

2. Kangurek - bardzo wygodny i przewiewny. Jest niestety dość trudny do wykonania, ponieważ wiąże się go od razu z dzieckiem, które bywa dość nieprzewidywalne - a rodzic ma jedną rękę mniej do motania chusty Również nadaje się dla noworodka, który podtrzymywany jest od pupy po karczek.

3. Dwa iks (2X) - łatwo je zawiązać, łatwo włożyć dziecko. Jedynym kłopotem może być właściwe dociąganie wiązania, ale po opanowaniu tej umiejętności możesz cieszyć się wygodą i przewiewnością tego wiązania. Trzeba pamiętać, że  ze względu na trudne dociąganie, 2X nie są polecane dla noworodków, chociaż nie jest niedozwolone - kwestia wprawy i stabilności wiązania.

4. Prosty plecak - najprostsze konstrukcyjnie wiązanie na plecach, można je wykonać zarówno z długiej, jak i krótkiej chusty. Nadaje się nawet dla mniejszych niemowląt (jednak nie dla noworodków), o ile ciało dziecka jest podparte stabilnie, dobrze dociągniętą chustą, od pupy do karku. Jest to idealne wiązanie dla dużych dzieci i świetnie nadaje się nawet na dłuższe wyprawy.

5. Siodełko proste - wiązanie na jedno ramię. Siedzące dziecko znajduje się na biodrze noszącego, ma podparte plecki i najczęściej schowaną jedną rączkę.

6. Kangurek na biodrze - kolejne wiązanie na boku, bardzo stabilne i komfortowe, tak dla noszącego, jak i dla dziecka. Maluch jest dokładnie podparty, a jego ciężar bardzo wygodnie rozkłada się po ciele rodzica.

7. Siodełko na krzyż - wiązanie podobne do 2X, dziecko oparte jest na biodrze noszącego i może być z jednej lub z obu stron otulone połami chusty. Nadaje się dobrze do spania, łatwo dziecko zabezpieczyć przed gwałtownymi zmianami pozycji.

Tak naprawdę sposobów wiązania jest kilkadziesiąt. Możesz przejrzeć linki znajdujące się na tej stronie: http://wrapababy.com/baby-wrap-video-instructions/ lub szukać w serwisach wideo i na innych stronach internetowych haseł “babywearing” “baby sling” lub konkretnych nazw poszczególnych wiązań. Zwykle producenci i dystrybutorzy chust również zapewniają instrukcje ich wiązania.

UWAGA!

Ze względów bezpieczeństwa pamiętaj, by każde wiązanie wypróbować najpierw w domu. Ponoś dziecko w nowym ułożeniu przez godzinę, a zorientujesz się, jakie błędy popełniasz (dziecko nie jest właściwie przytulone, jest za nisko, ma zbyt dużą swobodę ruchów tp.) i co należy poprawić.

Miłego noszenia!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki