Kiedy puścić dziecko samo na wakacje?

Dziecko    
ocena

W życiu dziecka nadchodzi taki czas, kiedy jedzie na swoje pierwsze, samodzielne wakacje bez rodziców. To dla niego bardzo ważne wydarzenie. Dziecko czuje nie tylko ekscytację, ale również strach czy poradzi sobie samo bez rodziny.

Kiedy puścić dziecko samo na wakacje?

morguefile.com

Pierwszy samodzielny wyjazd, to dla dziecka nie lada wyzwanie. Wielki sprawdzian odwagi, wytrwałości oraz odpowiedzialności. Czy przetrwa tęsknotę za rodzicami? Każde dziecko tęskni i tęsknić będzie, bo to dla niego zupełnie nowa i odmienna sytuacja. Do tej pory wyjeżdżało razem z rodzicami, czuło się bezpieczne, w każdej chwili mogło się przytulić do mamy lub taty. Teraz będzie samo ze swoimi uczuciami. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice wybrali dla dziecka wyjazd dobrze zorganizowany, na którym nie będzie miało czasu na nudę. Kolonia lub obóz powinny w dużej mierze odpowiadać zainteresowaniom dziecka a program powinien być wypełniony atrakcjami co do minuty. Rodzice powinni zgodzić się na samodzielny wyjazd dziecka, gdy będzie ono gotowe.

Niezwykle istotna jest rozmowa z dzieckiem, czy ono w ogóle tego chce. Jeżeli obawiamy się mimo to o gotowość dziecka, warto zachęcić do wyjazdu jego rodzeństwo bądź kuzynostwo, z którym pociecha czuje się dobrze i tak sami się rozumie. Należy również porozmawiać z wychowawcami i jeżeli dziecko na coś choruje, jest uczulone o wszystkim im powiedzieć. Warto być w stałym kontakcie telefonicznym nie tylko z dzieckiem, ale także z opiekunami. Dziecko należy zapewnić o swojej miłości, tęsknocie ale również, że gdy tylko będzie miało jakiś problem może zadzwonić i wspólnie z rodzicami zastanowią się, jak go rozwiązać. Dobrze jest pozwolić dziecku zabrać ze sobą ulubioną przytulankę, która w trudnych chwilach zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli maluch boi się, że zostanie wyśmiany przez pluszaka, warto zapakować go niepostrzeżenie, może a nuż się przyda.

Pierwsze wakacje dziecka powinny być dobrze zaplanowane, przede wszystkim dziecko powinno być do nich gotowe. Nie można zmuszać dziecka do samodzielnego wyjazdu, gdy nie wyraża na to chęci. W życiu każdego malucha przychodzi taki czas, kiedy będzie chciał pojechać na swój pierwszy obóz czy kolonie.

Kiedy planujecie pozwolić dziecku na samodzielny wyjazd? Czy Wasze dziecko chciałoby już samo wyjechać na wakacje? Ile ma lat? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki