Podczas instruktażu pracownicy zapoznawani są z podstawowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowymi. Pochodzą one głównie z Kodeksu Pracy oraz kilku innych aktów prawnych. Część z nich regulowana jest przez przepisy wewnętrzne danego zakładu pracy, takie jak regulamin pracy.

Zagadnienia te dotyczą organizacji pracy i stanowisk pracy, także w zakresie ergonomii. To one decydują na przykład o tym, jakie warunki powinien spełniać fotel biurowy, na którym siedzimy przy komputerze czy w jakiej odległości powinniśmy przebywać od monitora. Oczywiście określenia te, mimo że brzmią banalnie, są dla nas bardzo istotne. Nie trudno wyobrazić sobie samopoczucie i stan kręgosłupa pracownika biurowego po dniu spędzonym na taborecie podczas obsługi komputera. Warto znać te przepisy, bo są stoją one po naszej stronie.

Część czasu szkoleniowego przeznacza się na zapoznanie uczestników z zagadnieniami świadczeń wypadkowych, profilaktycznej opieki zdrowotnej, ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru pracy. Dowiemy się też, jakiego rodzaju i z jakiej przyczyny zdarzały się wypadki w organizacji, która nas zatrudnia. Celem instruktażu bhp jest również zapoznanie uczestników z zagadnieniami ochrony pracy, na przykład w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży czy matek karmiących.

Istotną częścią szkolenia bhp jest instruktaż postępowania w razie wypadków i chorób zawodowych. Na tym etapie poznaje się również podstawy udzielania pierwszej pomocy. Do wartości takich informacji chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wspomnieć, że niekiedy elementarna wiedza w tym zakresie wystarcza, by uratować komuś życie. Podobnie jak znajomość zasad działania podczas groźnych sytuacji, takich jak pożar. Naprawdę warto mieć pojęcie, co robić, kiedy w naszym biurowcu nagle zaczyna się palić. 175 minut poświęconego na szkolenie, w zamian za większe szanse przeżycia? Bezcenne.

Odbyliście szkolenie BHP? Co o nim myślicie? Było – Waszym zdaniem – przydatne i konieczne? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolenia webcast – co to jest, na czym polega?
Następny artykułMentoring w biznesie – na czym polega, szkolenia

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here