Negocjowanie podwyżki

Finanse osobiste     dodano 2016-10-12
ocena

Wynagrodzenie to jeden z głównych elementów motywujących do wykonywania pracy, dla wielu pracowników wręcz najważniejszy. Jest to również często najbardziej sporny element w relacjach pracownik - pracodawca.

Priorytetem dla każdego pracodawcy jest zatrudnienie jak najlepiej wykwalifikowanego pracownika przy możliwie najniższych kosztach, pracownik chce - co oczywiste - zarabiać jak najwięcej. Już w trakcie rozmowy aplikacyjnej na dane stanowisko rekruterzy bardzo często zadają pytanie dotyczące oczekiwanego przez kandydata wynagrodzenia, w stylu:

- Jakie jest minimalne wynagrodzenie, które jest Pan/i w stanie zaakceptować?

- Ile zarabiał/a Pan/i do tej pory, w poprzednich firmach?

- Czy oprócz pensji podstawowej spodziewa  się Pan/i dodatkowych premii i bonusów?

Warto jeszcze zawczasu przygotować sobie odpowiedzi na tego typu pytania aby nie dać się zaskoczyć. Oto bezpieczne odpowiedzi na pytanie dotyczące pensji:

- Nie mniej niż kwota X;

- Między X a Y;

- W poprzedniej firmie zarabiałem X na netto więc teraz chciałabym podobnie;

- Chciałbym najpierw poznać Państwa ofertę.

Aby skutecznie wynegocjować dla siebie odpowiedni poziom wynagrodzenia pracownik powinien dobrze przygotować się do rozmowy z przełożonym, negocjacje pensji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej różnią się od próby wywalczenia podwyżki jednakże istnieje kilka generalnych wytycznych dla takich niełatwych rozmów.

Pracownik przed spotkaniem z Szefem powinien posiadać wiedzę na temat aktualnej sytuacji finansowej i ekonomicznej firmy, a także panującej w niej atmosfery, jak również o rynku wynagrodzeń w danej branży i perspektywach rozwojowych swojego stanowiska. W przypadku negocjacji podwyżki warto prowadzić je po osiągnięciu konkretnego sukcesu np. finalizacji projektu czy kontraktu, warto przedstawić swoje mocne strony, pomysły na przyszłość i podkreślić lojalność wobec firmy. Unikać należy nie merytorycznych argumentów typu: „bo kolega z pokoju dostał podwyżkę” czy „bo uważam że mi się należy”. Jeżeli pracodawca zapyta jaka kwota podwyżki by nas satysfakcjonowała, pamiętać należy że wymieniona suma zapewne nie będzie ostateczna a jedynie zapoczątkuje dalsze rozmowy.

Przystępując do rozmowy pracownik musi liczyć się z tym że jego warunki nie zostaną zaakceptowane lub pracodawca będzie miał inne propozycje. W takim przypadku nie warto reagować emocjonalnie i starać się na spokojnie rozważyć stanowisko pracodawcy. Być może nie jest on w stanie w danym momencie zgodzić się na podwyżkę w zamian za to zaproponuje jednak innego rodzaju korzyści np. możliwość szkoleń czy kursów, opieki zdrowotnej czy karnetów rekreacyjnych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Oszczędzanie prądu - sposoby

Oszczędzanie prądu - sposoby

Karolina Wyszogrodzka / 2010-12-10 12:07:39

Co można odliczyć od podatku VAT?

Co można odliczyć od podatku VAT?

Karolina Wyszogrodzka / 2011-02-24 15:18:33

Dochody gospodarstwa domowego - jak je zwiększyć?

Dochody gospodarstwa domowego - jak je zwiększyć?

Marcin Łabuś / 2011-10-31 09:33:23

Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze?

Karolina Wyszogrodzka / 2010-10-27 11:13:12