Trwający globalny kryzys gospodarczy, który rozpoczął się na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, doprowadził do znaczących zaburzeń na rynku finansowym, upadłości, przejęć i strat wielu banków. Odczuwalnym dla wszystkich przedsiębiorców skutkiem kryzysu jest niewątpliwie zmniejszenie przez banki akcji kredytowej. Efektem spadku dynamiki PKB, inwestycji i wzrostu bezrobocia stało się pogorszenie jakości portfeli kredytowych banków, co wywarło niekorzystny wpływ na ich wyniki finansowe, jak również na ich skłonność do kreacji kredytów.

Dlatego też w ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorstw zamiast finansowania swojej działalności gospodarczej za pomocą kredytu bankowego korzystało z alternatywnego źródła, jakim jest leasing. Wiele przedsiębiorstw dzięki leasingowi w ostatnich dwóch-trzech latach mogło użytkować wiele środków trwałych, takich jak samochody dostawcze, ciężarowe czy osobowe, różnego rodzaju maszyny i urządzenia czy sprzęt budowlany, a nawet sprzęt medyczny.

Powstaje jednak pytanie: co stanowi zasadnicze kryterium wyboru źródła finansowania działalności gospodarczej przedsiębiorstwa? Czy bardziej opłacalną formą finansowania jest kredyt bankowy czy leasing? Rozpatrując te dwa źródła finansowania działalności przedsiębiorstwa należy stwierdzić, że wybór powinien być podyktowany takimi trzema zasadniczymi kryteriami, jak: koszt źródła finansowania, jego dostępność i elastyczność.

O dostępności kredytów dla przedsiębiorstw decydują określone kryteria i warunki udzielania kredytów. Przez kryteria udzielania kredytu należy rozumieć ustalone przez bank minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie winien spełniać przedsiębiorca, aby mógł otrzymać kredyt. Natomiast warunki udzielenia kredytu można określić jako cechy umowy kredytowej, uzgodnione przez dany bank i danego przedsiębiorcę, w skład której wchodzą: maksymalna kwota kredytu, maksymalny okres kredytowania, wymagane zabezpieczenia, marża odsetkowa czy pozaodsetkowe koszty kredytu.

Praktyka gospodarcza dowodzi, że najwięcej problemów z otrzymaniem kredytu mają mikroprzedsiębiorcy, jak również firmy, które nie funkcjonują długo na rynku. Dlatego też w ostatnim czasie przedsiębiorstwa starały się w większym stopniu wykorzystywać kredyt w rachunku bieżącym i kredyt obrotowy aniżeli kredyt inwestycyjny. Ponadto korzystanie z kredytów bankowych przez przedsiębiorców uzależnione jest także od kosztów ich pozyskania, co także ma związek z rozmiarem przedsiębiorstwa, gdyż najdroższy dostęp do kredytów mają mikro- i małe przedsiębiorstwa.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMontaż drzwi – krok po kroku
Następny artykułPodpis elektroniczny – informcje

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here