Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt upadłości naszego zaprzyjaźnionego gabinetu kosmetycznego czy sklepu spożywczego z sympatyczną panią ekspedientką. Osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą jest bowiem – na mocy przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – przedsiębiorcą, a do dłużników będących przedsiębiorcami stosowane są przepisy ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 Nr 60, poz. 535).

Za przedsiębiorcę uważana jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Jednostki te, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej, mogą ogłosić upadłość, posiadając tym samym tzw. zdolność upadłościową. Od powyższej zasady istnieje jednak wyjątek – nie można bowiem ogłosić upadłości osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne.

Załamanie koniunktury gospodarczej i zubożenie części społeczeństwa stanowią niewątpliwie największe zagrożenia dla funkcjonowania firm jednoosobowych, przy czym im dłużej utrzymuje się ten stan w gospodarce i im głębszy ma on wymiar, tym więcej przedsiębiorstw, których właścicielem jest osoba fizyczna, odczuwa jego skutki. Nic więc dziwnego, że ostatni kryzys gospodarczy spowodował upadłość wielu firm jednoosobowych.

W przepisach ustawy – „Prawo upadłościowe i naprawcze” wyraźnie określone jest, w jakiej sytuacji można żądać upadłości przedsiębiorstwa, kto może tego dokonać i w jakim terminie można to zrobić. Za przesłankę ogłoszenia upadłości uznawany jest fakt powstania niewypłacalności dłużnika. Dłużnik jest niewypłacalny wtedy i tylko wtedy, gdy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Natomiast zobowiązanie jest wymagalne wówczas, gdy zaktualizował się obowiązek świadczenia przez dłużnika, np. gdy nadszedł termin zapłaty sumy pieniężnej. A zatem tylko zobowiązania wymagalne będą brane pod uwagę przy ustalaniu przesłanek upadłości przedsiębiorcy.

Sąd ogłasza upadłość osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, jeżeli niewykonanie zobowiązań przez dłużnika ma charakter trwały albo gdy oddalenie wniosku może spowodować pokrzywdzenie wierzycieli. Do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości uprawniony jest sam dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Warto jednak podkreślić, że to właśnie na dłużniku ciąży ustawowy obowiązek zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości – nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak opatentować znak towarowy?
Następny artykułKsiążka kontroli działalności gospodarczej – informacje

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

1 KOMENTARZ

  1. Witam

    Proszę o poradę prawną. Czy osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą oraz posiadająca gospodarstwo rolne może ogłosić upadłość. Obie działalności są zadłużone bez szans na wygenerowanie z nich dochodu na pokrycie rosnących zobowiązań kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here