Czym więc są owe tajemnicze polimery? To nic innego jak substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, zanurzone w rozpuszczalniku. Gdy rozpylony rozpuszczalnik odparuje to polimer zastyga na włosach umacniając kształt, w którym zostały ułożone. Polimery nie chłoną wody, a to właśnie wilgoć sprawia, że fryzura zmienia kształt. Co ciekawe lepiej lakieruje się fryzury o fantazyjnych kształtach ponieważ polimer lepiej przylega to takich włosów niż tych gładkich i prostych.

Istnieje kilka prostych zasad prawidłowego lakierowania włosów:

1. Włosy należy spryskać zawsze w odległości 30 – 40 cm od głowy, czyli na wyciągnięcie ręki

2. Zawsze pamiętajmy o zamknięciu oczu lub zasłonięciu ich ręką – nawet najlepsze lakiery są jednak toksyczne dla oczu

3. Współczesne lakiery nie wymagają mycia głowy po każdym ich użyciu – wystarczy przed snem starannie rozczesać włosy, aby usunąć jego resztki.

Każdy typ włosów wymaga innego rodzaju lakieru, jeśli chcemy, aby fryzura zawsze wyglądała dobrze i nie zmieniała swojego kształtu. Tak więc posiadaczki włosów cienkich powinny zdecydować się na suche lakiery, a te z włosami farbowanymi – na nabłyszczające (aby uwydatnić kolor). Włosy kręcone najlepiej będą współgrać z lakierem elastycznym te krótkie i sztywne – z lakierem modelującym.

Rodzaje lakierów:

Lakiery suche – najbardziej typowe, służące do utrwalenia wykonanej fryzury
Lakiery mokre (elastyczne) – występują w sprayu i śluzą do nadaniu kształtu mokrym włosom
Lakiery nabłyszczające – mają za zadnie nadać włosom połysk
Lakiery łagodne – mała zawartość polimerów powoduje tylko nieznaczne usztywnienie fryzury

I na koniec ważna zasada jeśli chodzi o higienę. Jeśli często używamy lakieru, a nie myjemy głowy ograniczając się tylko do jego wyczesania, to należy pamiętać o zmianie pościeli na poduszkach. Polimery zawarte w lakierze mogą bowiem spowodować trądzik.

Używacie lakieru do włosów? Jeśli tak to jakiego? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTeatroterapia – co to jest?
Następny artykułStyle ubierania się

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here