Czy opłaca się drukować zdjęcia w domu?

Hobby     dodano 2015-09-18
ocena

W dzisiejszych czasach drukarki pozwalające drukować z jakością fotograficzną są dostępne za niewielkie pieniądze i dzięki nim, nie musimy stale biegać do laboratoriów fotograficznych po każdą odbitkę.

Drukarki fotograficzne dzielimy na dwie grupy. Pierwsza, to niezwykle popularne drukarki atramentowe. W tej grupie znajdziemy większość modeli. Zwykle pozwalają one na druk fotografii formatu A4, chociaż są także takie, zwłaszcza wśród modeli Epsona, które zapewniają bardzo dobrą jakość druku zdjęć w formacie A3 lub nawet większym. Oczywiście, drukarki do zdjęć wielkoformatowych są dosyć kosztowne (mogą kosztować nawet 3000 lub 4000 zł), jednak profesjonaliści coraz częściej mają je w swoim wyposażeniu.

Obraz w drukarkach atramentowych powstaje poprzez rzucanie na papier maleńkich kropelek tuszu przez rozgrzane dysze urządzenia. Spośród tych drukarek, szczególnie polecam Epsona, zwłaszcza z serii Stylus Photo, chociaż Canon Pixma także bardzo dobrze się spisuje.

Drugą grupą drukarek są drukarki sublimacyjne. Barwniki w tych drukarkach umieszczone są na przezroczystej folii, z której przenoszone są na papier poprzez punktowe podgrzewanie. Oferują one bardzo dobrą jakość druku, są jednak drogie w eksploatacji i ograniczają format drukowanych zdjęć do 10 x 15 cm lub 13 x 18 cm. Tylko nieliczne, bardzo kosztowne modele, pozwalają na drukowanie zdjęć w formacie A4.

drukowanie zdjęćsxc.hu

Domowe drukarki fotograficzne zapewniają jakość druku prawie tak samo dobrą jak odbitki naświetlane na tradycyjnym papierze fotograficznym, a niektóre nawet przewyższają jakość fotolaboratoriów. Ponadto, wybór papierów fotograficznych do drukarek jest znacznie większy. Możemy tutaj wybierać spośród tradycyjnych błyszczących i matowych papierów różnych producentów, a do innych zastosowań; mamy papiery satynowe, z folią aluminiową, papier o strukturze płótna malarskiego czy papier powodujący przyciemnienie zdjęcia. Pamiętajmy jednak, że najlepiej jest stosować papier producenta drukarki. Od papieru w dużej mierze zależy jakość wydrukowanego zdjęcia. Należy, dla uzyskania najlepszych rezultatów, ustawić najlepszą możliwą jakość wydruku i prawidłowo skalibrować urządzenie drukujące.

UWAGA!

Póki co, drukowanie w warunkach domowych jest nieco droższe niż w laboratoriach fotograficznych, także jeśli planujemy robić to na masową skalę, to może lepiej zostać przy tradycyjnych metodach naświetlania obrazu. Jeśli jednak, nie drukujemy codziennie całej masy zdjęć, a przeciskanie się przez uliczne korki w drodze do najbliższego laboratorium zlokalizowanego w centrum miasta po to, aby wywołać dwa lub trzy zdjęcia, doprowadza nas do stanów maniakalno-depresyjnych, to lepiej skorzystać z drukarki fotograficznej i w czasie drukowania zdjęcia uraczyć się aromatyczną kawą.

A co Wy myślicie na ten temat? Opłaca się? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Bransoletka z modeliny - kwiatki. Krok po kroku

Bransoletka z modeliny - kwiatki. Krok po kroku

Dominika Olszewska / 2011-09-05 08:38:45

Jak rysować detale?

Jak rysować detale?

Olga Młodawska / 2011-06-08 15:14:19

Akcesoria do robótek ręcznych

Akcesoria do robótek ręcznych

Katarzyna Wyka / 2011-12-28 11:43:50

Blenda fotograficzna - jak używać w studio, plenerze?

Blenda fotograficzna - jak używać w studio, plenerze?

Dawid Markiewicz / 2011-06-27 09:43:53