Dzięki temu zupełnie za darmo można utrzymywać ciągły kontakt ze swoimi znajomymi z Polski i z całego świata. Wbrew pozorom tego typu aplikacji jest naprawdę sporo i na pewno jest w czym wybierać. Oprócz najpopularniejszego Gadu-Gadu na wzmiankę zasługują także Skype, Tlen.pl i AQQ.

Gadu-Gadu

Gadu-Gadu wygląd
GG to najpopularniejszy komunikator internetowy, który od lat zrzesza kilka milionów użytkowników. Pozwala on na wymianę wiadomości tekstowych, wysyłanie plików, prowadzenie konferencji, a także rozmów głosowych i wideo.

Z biegiem lat jego funkcje zostały wzbogacone o kolejne opcje m.in.: radio, możliwość wysyłania SMS-ów czy możliwość przeglądania poczty w oknie komunikatora. Wielu użytkowników zaczyna się jednak skarżyć, że ciągłe poszerzanie możliwości GG wpływa na jego szybkość działania i czytelność. Niestety patrząc na najnowszą wersję można tylko z łezką w oku przypomnieć sobie jak wyglądał ten komunikator w przeszłości. Obecnie jest on dość nieczytelny, zwłaszcza dla nowych użytkowników.

Warto pamiętać również, że jest to program adware, a więc wyświetla reklamy, które czasami potrafią irytować. Niemniej jednak to właśnie GG był i jest wzorem dla innych aplikacji tego typu i może poszczycić się największą liczbą użytkowników oraz możliwością korzystania z jego usług, bezpośrednio z pozycji przeglądarki – WebGadu i telefonu komórkowego -Mobilne Gadu-Gadu (MOBILNE GG).

Skype

Skype wygląd
Komunikator internetowy, który łącznie ma ponad 200 milionów użytkowników na całym świecie. Różni się on od Gadu-Gadu funkcjami, na które stawia w pierwszej kolejności. Skype został stworzony przede wszystkim do przeprowadzania rozmów głosowych i wideo z użytkownikami z całego świata i co najważniejsze za darmo.

Program charakteryzuje się najlepszą jakością przeprowadzanych rozmów audio i wideo i jest skierowany przede wszystkim do użytkowników, którzy posiadają mikrofon i wolą raczej mówić niż pisać. Aplikacja umożliwia również dzwonienie na telefony stacjonarne i komórkowe na całym świecie po niezwykle atrakcyjnych cenach, znacznie niższych niż te oferowane prze operatorów telefonii komórkowej czy stacjonarnej.

Oprócz tego Skype pozwala również na tworzenie klasycznych wiadomości tekstowych, a także wysyłanie plików.

Tlen.pl

Tlen wygląd
Komunikator internetowy będący godną alternatywą dla Gadu-Gadu, który wyglądem i prostotą działania przypomina nawet swojego konkurenta sprzed lat. Program funkcjami również bardzo przypomina GG i pozwala na tworzenie wiadomości tekstowych, prowadzenie rozmów audio i wideo, a także wysyłanie plików.

Co bardzo ważne Tlen.pl obsługuje także protokół Gadu-Gadu, co oznacza, że umożliwia on kontakt z użytkownikami GG na takich samych zasadach jak macierzysta aplikacja. Dzięki temu decydując się na ten komunikator można zachować swoje kontakty z GG, a także dodać nowe z Tlen.pl.

Program podobnie jak Skype pozwala na wykonywanie tanich połączeń na telefony, dzięki usłudze Tlenofon, można go też uruchomić w przeglądarce – WebTlen. Poza tym dużym atutem programu jest możliwość dowolnej zmiany wyglądu komunikatora, poprzez instalację np. skórek.

Aplikacja jest częścią portalu o2, dlatego każdy użytkownik zakładający konto w komunikatorze Tlen.pl, otrzymuje również konto pocztowe w tym serwisie o 10GB pojemności. Program również wyświetla reklamy, które nie są jednak tak irytujące jak w GG.

AQQ

AQQ Wygląd
To jeden z najprężniej rozwijających się obecnie polskich komunikatorów, a raczej multikomunikatorów. Co to znaczy? Program umożliwia łączenie się z najważniejszymi sieciami, a mianowicie Jabber, Gadu-Gadu, Tlen, AQQ 1x oraz GTalk, dzięki czemu umożliwia kontakt z wieloma użytkownikami, korzystającymi z różnych komunikatorów.

AQQ pozwala oczywiście na wysyłanie wiadomości tekstowych, przesyłanie obrazów i plików, prowadzenie konferencji oraz rozmów głosowych, a także możliwość uruchomienia programu z przenośnych dysków (np. Pendrive). Program jest bardzo szybki i stabilny, a co najważniejsze nie ma problemów z łączeniem się z innymi sieciami, np. GG.

Aplikacja również wyświetla reklamy, jednak robi to w najmniej irytujący sposób spośród wszystkich wymienionych wcześniej komunikatorów. Ponadto oferuje ciekawą funkcję zdobywania punktów doświadczenia, które można wymieniać na gadżety do komórek, do pobrania z Wapstera. AQQ umożliwia również pozostawianie bardzo długich opisów oraz wysyłanie wiadomości SMS.

Jaki komunikator wybrać?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który komunikator jest najlepszy, bo każdy ma swoje mocne i słabe strony.

Jeżeli szukasz narzędzia do rozmów głosowych, wideo i telefonicznych to bez zastanowienia powinieneś wybrać Skype.

Jeżeli potrzebujesz komunikatora obsługującego sieć Gadu-Gadu i to Ci w zupełności wystarcza, a do tego chcesz się cieszyć z masy gadżetów (radio, gry) to wybierz komunikator GG.

Jeśli szukasz prostego komunikatora, który umożliwi Ci kontakt z użytkownikami GG, a do tego otworzy Ci okno na nową sieć, to wybierz Tlen.pl. Dzięki niemu uzyskasz również dostęp do skrzynki pocztowej w serwisie o2 oraz będziesz mógł wykonywać połączenia telefoniczne.

Jeżeli szukasz komunikatora, który pozwoli Ci w jednym miejscu skupić większość dostępnych i liczących się w Polsce sieci i który umożliwi Ci kontakt z użytkownikami GG, Tlen, GTalk itd., a ponadto będzie oferował Ci podobne funkcje co konkurenci, wybierz AQQ.

Z jakiego komunikatora internetowego korzystacie? Jakie są jego plusy i minusy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent na 40 urodziny?
Następny artykułJaki prezent na 50 urodziny?

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here