Ile zainwestować w lokatę żeby się opłacała?

Inwestycje     dodano 2016-10-25
ocena

Nie jest łatwo przewidzieć jaka kwota lokaty okaże się opłacalna dla klienta, ze względu na diametralnie zmieniającą się sytuację na rynku. Jeszcze do początku 2008 roku o znalezienie ciekawej oferty depozytowej w bankach nie było łatwo, ponieważ tylko nieliczne (i mniejsze) banki oferowały swoim klientom w miarę rozsądne rozwiązania. W lutym 2008 roku na rynku bankowym dokonała się swego rodzaju rewolucja, ponieważ krajowy gigant PKO Bank Polski wprowadził na rynek roczną lokatę 6 procentową, co przy 4 procentowej inflacji wydawało się strzałem w dziesiątkę. Po Max Lokatę ustawiały się kolejki, aż w końcu bank skrócił o dwa tygodnie okres zapisów na ten depozyt, tak duże było zainteresowanie. Czy jednak rzeczywiście ta lokata była atrakcyjna dla klienta?

Ile zainwestować w lokatę żeby się opłacała?

pixabay.com

Można mieć co do tego wątpliwości, ponieważ należy pamiętać, iż oprócz stopy inflacyjnej, zysk z lokat pożerał 19 procentowy podatek „Belki” co powodowało iż profit z lokaty niewiele przewyższał inflację.

Akcja PKO BP obudziła jednak inne banki, które zaczęły podwyższać oprocentowania swoich depozytów do 7 lub 8% w skali roku. Były to jednak w większości lokaty półroczne, co powodowało iż tak naprawdę po 6 miesiącach klient zyskał niecałe 3% (po odjęciu podatku „Belki”).

Osoby, które zastanawiają się nad tym czy lokata będzie im się opłacać powinny być zainteresowane przede wszystkim przyszłą inflacją, ponieważ im wyższe oprocentowanie depozytów i jednocześnie im mniejsza inflacja, tym zysk staje się co raz bardziej opłacalny. Przy okazji podatek ”Belki” warto wziąć pod uwagę już na początku spekulacji, ponieważ jest on stały i nie zanosi się obecnie na to iż zostanie zniesiony przed rząd.

Spora grupa bankowców i analityków finansowych uważa, że terminy inwestowanie i lokata wzajemnie się wykluczają, ponieważ traktują ten produkt tylko jako lepszy sposób od trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie. Trudno się z nimi nie zgodzić, zwłaszcza w obecnej sytuacji jaka panuje na rynku, gdzie oprocentowania oferowane przez banki są mało korzystne, a ewentualny zysk jest pochłaniany przez co raz wyższą inflację.

Dlatego najbardziej cenionym produktem inwestycyjnym są fundusze, które jednak są związane z ryzykiem (w przeciwieństwie do lokat), co oznacza iż inwestowanie w ten instrument może okazać jeszcze mnie opłacalne niż lokowanie środków w depozyty bankowe.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie w obligacje

Karolina Wyszogrodzka / 2010-11-29 12:51:45

Jak inwestować? - poradnik

Jak inwestować? - poradnik

Marcin Łabuś / 2011-11-29 09:02:35

Daytrading - informacje

Daytrading - informacje

Marcin Łabuś / 2011-11-28 14:47:13

Jak inwestować w nieruchomości?

Jak inwestować w nieruchomości?

Karolina Wyszogrodzka / 2010-11-29 13:02:16