Co zProblemy z kartą zbliżeniową

Konta bankowe    
ocena

Ta sytuacja zdarza się wielu Polakom. Chcąc iść z postępem czasu decydujemy się na najnowsze karty zbliżeniowe, dzięki którym płacić możemy bez użycia kodu PIN. Idąc jednak do sklepu okazuje się, że nie możemy wykonać transakcji. Dlatego tak się dzieje? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zapłacić bezstykowo?

Co zProblemy z kartą zbliżeniową

pixabay.com

Jeżeli otrzymaliśmy niedawno nową kartę zbliżeniową, zapoznajmy się z zasadami jej użytkowania. W celu bezpieczeństwa funkcja płatności zbliżeniowych jest na początku użytkowania karty nieaktywna. Aktywacja karty, chociażby w systemach bankowości internetowej lub telefonicznej nie skutkuje aktywacją transakcji zbliżeniowych.

Aby je aktywować, należy wykonać jedną transakcję przy użyciu chipa oraz kodu PIN. Płatność przy użyciu paska magnetycznego również nie aktywuje technologii zbliżeniowych, jakimi są PayPass oraz PayWave. Jeżeli zatem nie aktywowaliśmy ich za pomocą płatności z użyciem chipa, koniecznie to uczyńmy. Nasza karta działa prawidłowo, odrzucając do momentu aktywacji wszystkie płatności zbliżeniowe. Powyższa sytuacja podyktowana jest względami bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie sytuację, w której naszą kartą można płacić bezstykowo przed momentem jej aktywacji. Karty mogłyby wówczas paść ofiarą złodziei w trakcie ich dostarczania do naszych skrzynek. Warto podkreślić, że karty, wydawane do rachunków są przesyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej zwykłymi listami, bez żadnego poręczenia dostarczenia. W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa transakcji klientów wystawcy kart udostępnili taką funkcjonalność.

Kartami zbliżeniowymi nie zapłacimy bezdotykowo w sklepach, które posiadają starszego typu terminale, nieobsługujące tego typu transakcji. Może się również zdarzyć, że sklep posiada terminal konkretnego wystawcy kart obsługujący transakcje zbliżeniowe jedynie w technologii tego wystawcy. Często okazuje się również, że pomimo posiadania przez sklep danego terminala jego pracownicy nie wiedzą, że posiadają taką możliwość i po prostu nie włączają tej technologii uruchamiając terminale. Zdarzają się również sytuację, w których pracownikom sklepu nie chce się po prostu uruchamiać dodatkowej opcji terminala.

Aktualną listę sklepów, akceptujących płatności zbliżeniowe znajdziemy na stronach wystawców kart.

Macie/ mieliście jakieś problemy z kartą zbliżeniową? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =