Konto oszczędnościowe a ROR - porównanie

Konta bankowe     dodano 2016-08-17
ocena

Konto oszczędnościowe w ciągu ostatnich kilku lat stało się bardzo popularnym produktem bankowym. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w poziomie oprocentowania, który gwarantuje akceptowalne zyski z tytułu oszczędzania (w przeciwieństwie do rachunków oszczędnościowo rozliczeniowych zwanych ROR-ami). Dodatkowy atut omawianego produktu wiąże się z możliwością wypłacenia środków bez utraty odsetek (co nie jest możliwe w przypadku konwencjonalnych lokat).

Konto oszczędnościowe a ROR - porównanie

photoxpress.com

Warto czytać regulamin …

Powyższa charakterystyka kont oszczędnościowych jest mocno uproszczona dlatego bardziej szczegółowych informacji należy poszukiwać w regulaminie takiej usługi. Lektura tego dokumentu pozwala bardzo dobrze skonfrontować reklamowe slogany z rzeczywistością. Niezwykle pouczający jest przykład oprocentowania. Zwykło się sądzić, że konta oszczędnościowe oferują kapitalizacje według odsetek niewiele niższych od tych stosowanych w przypadku lokat. Istnieje jednak pewien szkopuł. Mianowicie najwyższe (i eksponowane w reklamach) wartości oprocentowania są dostępne wyłącznie w przypadku, gdy saldo konta przekracza kilkanaście tysięcy złotych.

Osoby dysponujące mniej pokaźnym kapitałem muszą się zadowolić zyskami kapitałowymi o znacznie mniejszej skali. Naturalnie stopy odsetkowe dla kont oszczędnościowych prezentują się znacznie lepiej, aniżeli analogiczne wartości dla ROR-ów. Tym niemniej wybierając taki produkt powinniśmy oszacować spodziewane odsetki na podstawie zawartej w regulaminie tabeli oprocentowania. Takie postępowanie oszczędzi przykrych niespodzianek w przyszłości. Osoby bardziej obeznane w arkanach finansów nie powinny poczuć się zdziwione takim stanem rzeczy. Dość oczywisty jest bowiem fakt, że bank nie może zaoferować za omawiane konto takich samych odsetek jak za depozyt, ponieważ nie jest ono tak efektywne jeżeli chodzi o stały dopływ rezerw finansowych  (większe ryzyko wycofania środków).          

Kolejna istotna kwestia dotyczy sposobu kapitalizacji odsetek. Z punktu widzenia klienta bardziej korzystne jest kapitalizowanie w krótkich odstępach czasowych. Istnieje wtedy możliwość uzyskania dodatkowych środków ze względu na to, że do kapitału wliczają się też odsetki dopisane w poprzednich okresach. Na szczęście większość banków oferuje w ramach kont oszczędnościowych kapitalizacje miesięczną. Tylko nieliczne instytucje obliczają odsetki poprzez kapitalizacje kwartalną.

ROR też ma swoje atuty

Myli się ten, kto sądzi, że rachunek  oszczędnościowo rozliczeniowy nie może wykazać się żadnymi plusami w konfrontacji z kontem oszczędnościowych. Niezaprzeczalnym atutem ROR-ów jest bowiem łatwość w dysponowaniu środkami. Mowa o przelewach oraz wypłatach z bankomatu. Warto uświadomić sobie, że banki oferujące konta oszczędnościowe  stosują pewne wybiegi mające na celu ograniczenie mobilności pieniędzy  na nich zdeponowanych. Jako przykład można podać opłaty, które są pobierane ilekroć klient więcej niż jeden raz przetransferuje pieniądze z wspomnianego konta. 

Kolejną barierą w dysponowaniu środkami są wysokie prowizje za wypłaty z bankomatu. Dlatego też konwencjonalny ROR stanowi dobre uzupełnienie konta oszczędnościowego, albowiem pozwala na łatwe dysponowanie oszczędnościami na nim zgromadzonymi. Wystarczy jedynie przemieścić środku z konta na ROR w ramach bezpłatnego przelewu.

Konto oszczędnościowe czy ROR? Co byście wybrali? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Redakcja / 2012-03-06 15:07:19

Czym jest przelew natychmiastowy?

Czym jest przelew natychmiastowy?

Redakcja / 2012-02-22 15:06:41

Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

Karolina Wyszogrodzka / 2011-03-04 14:42:22

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Marcin Łabuś / 2011-09-26 11:47:12