Konto za granicą a polskie konto walutowe - porównanie

Konta bankowe     dodano 2016-07-20
ocena

Rozwiązanie polegające na otwarciu zagranicznego konta znajduje uzasadnienie głównie w przypadku osób przebywających za granicą (stale lub okresowo). Klienci sektora private banking (bankowość klienta zamożnego) również mogą rozważać taki wariant, lecz w ich przypadku jest on podyktowany zupełnie innymi motywami (intensywna działalność inwestycyjna za granicą). Ostatnia grupa potencjalnych posiadaczy zagranicznych kont walutowych to studenci, którzy zrekrutowali się na zagraniczną uczelnie lub zostali zakwalifikowani do wyjazdu w ramach programu stypendialnego.

Konto za granicą a polskie konto walutowe - porównanie

designpacs.com

Konto zagraniczne nie zawsze się opłaca…

Z powyższego wywodu wynika, że osoby mieszkające w Polsce nie powinny w ogóle brać pod uwagę konta zagranicznego. Istotnie taki wariant jest niezbyt opłacalny nawet w przypadku, gdy zagraniczna placówka bankowa oferuje bardzo atrakcyjne warunki prowadzenia konta. Powód stanowią wysokie koszty przelewów transgranicznych, które bardzo szybko równoważą ewentualne korzyści wynikające z niższych opłat. Warto wiedzieć, że przelewy realizowane w ramach systemu SEPA (Single Euro Payment Area) są tańsze aniżeli analogiczne usługi kierowane do krajów nie należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Tym niemniej trzeba mieć na uwadze fakt, że przelewy zagraniczne są znacznie droższe od podobnych usług realizowanych na terenie kraju. Dla przykładu warto rozważyć sytuacje rodaka, który pragnie przelać pieniądze w środki w kwocie 300 € na konto zagraniczne. W tym wypadku nie poniesie on kosztów przewalutowanie środków z waluty krajowej, lecz pozostałe prowizje i tak okażą się dość znaczące. Spore znaczenie odgrywa tutaj metoda realizowania przelewów, albowiem operacje realizowane za pomocą międzynarodowej sieci SWIFT są znacznie droższe od usług świadczonych przez system SEPA. Z analizy tabel opłat dla banków operujących w kraju wynika, że koszt wspomnianego przelewu do kraju członkowskiego EOG będzie się zawierał w przedziale od 5 zł do 120 zł (wartości przybliżone).

Jednak taka sama operacja w przypadku, gdy rachunek docelowy zlokalizowany jest w innych krajach może kosztować od 20 zł do 120 zł (wartości przybliżone). Trzeba pamiętać, że każde przewalutowanie (na przykład z euro na dolara amerykańskiego) generuje dodatkowe koszty, podobnie jak wystawienie komunikatu z systemu SWIFT. W rezultacie suma opłat ze przelewy zagraniczne w niektórych przypadkach może przekroczyć nawet 150zł. Niestety prowizje za wypłaty z zagranicznych kont, które są realizowane w krajowych urządzeniach kształtują się na podobnie wysokim poziomie.

… walutowe również

Okazuje się, że prowizje z tytułu korzystania z zagranicznych bankomatów są również wygórowane (sięgają od 3% do 4% wartości transakcji). Z tego względu osobom przebywającym za granicą przez dłuższy okres czasu odradza się wypłacanie gotówki z rachunków zlokalizowanych na terenie kraju. W takiej sytuacji doskonałą alternatywę stanowią  zagraniczne rachunki walutowe. Koszty ich utrzymania są niepomiernie mniejsze, a klient może uniknąć kosztownych przewalutowań. Trzeba jednak pamiętać, że ewentualne przemieszczanie środków na konto zlokalizowane w rodzimej placówce nadal będzie wiązało się za sporymi kosztami.

Mając taką wiedzą, na które z tych kont byście się zdecydowali? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Redakcja / 2012-03-06 15:07:19

Czym jest przelew natychmiastowy?

Czym jest przelew natychmiastowy?

Redakcja / 2012-02-22 15:06:41

Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

Karolina Wyszogrodzka / 2011-03-04 14:42:22

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Marcin Łabuś / 2011-09-26 11:47:12