Na jakim koncie trzymać waluty?

Konta bankowe     dodano 2016-09-28
ocena

Waluta zawsze była uznawana za dobrą lokatę kapitału. Obecnie, przy silnej pozycji złotówki oprocentowanie kont walutowych jest bardzo niewielkie. Wydaje się więc, że najlepiej przewalutować całą walutę i wpłacić na wysoko oprocentowane konto złotówkowe. Jednak są sytuacje które szczególnie wymagają posiadania konta walutowego.

Na jakim koncie trzymać waluty?

photoxpress.com

Taki rachunek bardzo się przydaje podczas transakcji w walucie obcej, chociażby spłacania rat kredytowych czy płatności za transakcje międzynarodowe. Operacje dokonywane bezpośrednio z konta walutowego są zazwyczaj dużo tańsze niż te same kwoty płacone z konta złotówkowego z opcją przewalutowania. Rachunek walutowy ma również duże uzasadnienie w przypadku częstych wyjazdów zagranicznych. Transakcje dokonywane na przykład kartą unikają strat związanych z przeliczaniem kwoty operacji na walutę rachunku.

Koszty prowadzenia rachunków walutowych są zależne od rodzaju konta. Podstawowe rodzaje to konto osobiste (oszczędnościowo-rozliczeniowe) i typowo oszczędnościowe. Różnią się one przede wszystkim funkcjonalnością - dostępnością przelewów czy kanałów. Wybór powinien zależeć  od rodzaju operacji jakim ma służyć rachunek.

Konta walutowe osobiste są bardzo nisko oprocentowane, zwykle około 0,10 %, ale opłata za ich prowadzenie i użytkowanie też nie jest zbyt wysoka, oscyluje koło 5 zł miesięcznie. Korzystniej prezentują się konta walutowe oszczędnościowe. Tu można liczyć na oprocentowanie roczne nawet 1,6 % - rachunek Emax w mbanku dla EUR. Zazwyczaj banki nie wymagają  przy koncie oszczędnościowym założenia rachunku osobistego i konto to może funkcjonować niezależnie. Może jednak wiązać się z dużymi kosztami obsługi.

Tak jest na przykład w banku PKO BP SA. Mimo oprocentowania 1,05 % i braku opłaty za prowadzenie rachunku, klient za przelewy z tego konta może zapłacić 7,99 zł (przelew internetowy), a nawet 9,99 zł (za przelew telefoniczny bądź w placówce banku). Na szczęście koszty te dotyczą drugiego i następnych przelewów w miesiącu, bank gwarantuje jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu.

Z jakiego konta walutowego korzystacie? Jesteście z niego zadowoleni?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Redakcja / 2012-03-06 15:07:19

Co wpisać w tytule przelewu?

Co wpisać w tytule przelewu?

Redakcja / 2012-04-12 13:16:01

Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

Karolina Wyszogrodzka / 2011-03-04 14:42:22

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Marcin Łabuś / 2011-09-26 11:47:12