Paypass a Paywave - porównanie

Konta bankowe    
ocena

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce oferowane przez kolejne banki karty wyposażone w technologię zbliżeniową. Wystawcy kart MasterCard oraz VISA wprowadzili konkurujące ze sobą sposoby płatności zbliżeniowych. Choć dla zwykłego klienta obie formy wydają się niemal identyczne i poza nazwą niczym się nie różnią, tak jednak nie jest.

Paypass a Paywave - porównanie

photoxpress.com

Technologia PayPass to zastrzeżona forma płatności dla kart płatniczych Mastercard, zaś PayWave to technologia wystawcy kart VISA. To, na jaką kartę się zdecydujmy, nie zawsze zależy od naszego wyboru. Technologię PayPass znajdziemy również w kartach z logo Maestro, które wystawiane są przez MasterCard. Bywa i tak, że bank ma podpisaną umową z wyłącznie jednym wystawcą kart. Do niedawna przykładowo w mBanku była możliwość zamawiania wyłącznie kart VISA.

Coraz częściej jednak banki dają swoim klientom możliwość wyboru rodzaju i typu karty. Oprócz kart płatniczych wyposażonych w technologię zbliżeniową coraz częściej spotykamy również gadżety oferowane przez banki, zawierające w sobie możliwość takiej płatności. W ofertach polskich banków znajdziemy już brelok, za pomocą którego zapłacimy zbliżeniowo czy nalepkę zbliżeniową, którą możemy nakleić w wygodne dla nas miejsce, na przykład na obudowie naszego telefonu komórkowego. W ten sposób zapłacić możemy dowolnym przedmiotem, będącym w pobliżu naszej dłoni.

Oprócz innego logo oraz wystawcy kart obie technologie różnią się przede wszystkim możliwościami płatniczymi. W przypadku kart MasterCard PayPass oraz Maestro PayPass możemy płacić zbliżeniowo za zrobione zakupy na dowolną kwotę. W przypadku drobnych transakcji do 50 złotych nie musimy podawać kodu PIN. Jeżeli podczas pojedynczej płatności zapłacimy większą kwotą będziemy poproszeni o podaniu kodu PIN.

Wybierając technologię PayWave w kartach VISY będziemy mogli dokonać tą kartą płatności zbliżeniowych w sklepie wyłącznie do kwoty 50 złotych. Powyżej tej kwoty musimy wykonać standardowej płatności, a więc przy użyciu paska magnetycznego bądź chipa. Przy tej transakcji konieczne będzie podanie kodu PIN.

Jeżeli nasz sklep wprowadził terminale umożliwiające płatności zbliżeniowe warto zobaczyć, jaki to terminal oraz jakie płatności zbliżeniowe obsługuje. Obsługa kasowa powinna rozwiać nasze wątpliwości. Na rynku istnieją na przykład terminale, obsługujące transakcje zbliżeniowe wyłącznie kart MasterCard. W takim przypadku nie zapłacimy zbliżeniowo kartą z technologią PayWave. Oczywiście w sklepie tym zapłacimy za pomocą transakcji standardowej, lecz w przypadku zbliżeniowej nie będzie to możliwe.

W tym przypadku istnieje przewaga kart PayPass nad PayWave. Pomocne w decyzji o wyborze konkretnego typu karty może okazać się lektura tabeli opłat i prowizji banku. Niektóre karty różnię się cenowo, na przykład w opłatach za wydanie czy użytkowania.

PayPass czy PayWave? Na którą byście się zdecydowali? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =