Prowadzenie wspólnego konta - zalety i wady

Konta bankowe     dodano 2016-09-01
ocena

Wielu młodych małżonków staje przed tym wyborem: czy lepiej posiadać konto wspólne wraz z małżonkiem czy też pozostać przy swoim dotychczasowym? Rozwiązań jest kilka. Dziś przedstawiamy czym różnią się poszczególne możliwości.

Prowadzenie wspólnego konta - zalety i wady

photoxpress.com

Posiadanie konta wspólnego wiąże ze sobą zarówno plusy jak i minusy. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest łatwiejsze zarządzanie domowym budżetem przez małżonków. Uproszczone jest staranie się o kredyt hipoteczny, gdyż bank widzi wszystkie wpływy i koszty na jednym rachunku. O ile oczywiście posiadać będziemy tylko jedno konto. Nie jest zabronione bowiem posiadanie kilku kont wspólnych, jak i konta wspólnego oraz dodatkowo indywidualnych.

Coraz więcej młodych osób decyduje się jednak na zakładanie kont indywidualnych. Ma to również swoje plusy. W przypadku założenia konta wspólnego każdy ze współposiadaczy może w każdej chwili zaciągnąć zobowiązania czy wydać całość zgromadzonych na rachunku środków. Każdy ze współwłaścicieli dostaje więc możliwość samodzielnego decydowania o wspólnych środkach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do konfliktów. W sytuacjach konfliktowych, gdy chodzi o wspólne środki wydane przez jednego ze współwłaścicieli w sporze zabiera głos sąd, który wydaje stosowne orzeczenie.

Kolejnym ważnym aspektem są skutki prawne w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli. Bank wówczas nie wypłaci drugiemu środków będących kosztami pogrzebu. Nie można ustanowić również dyspozycji na wypadek śmierci. Dodatkowo w chwili śmierci jednego z właścicieli konta, połowa środków na nim zgromadzona jest blokowana do momentu zakończenia postępowania spadkowego. W przypadku kont indywidualnych każde z małżonków może stać się pełnomocnikiem konta oraz dodatkowo można ustanowić dyspozycję na wypadek śmierci. W takiej bolesnej dla drugiej osoby sytuacji skorzysta ona ze środków zgromadzonych przez małżonka, chociażby w celu przygotowania uroczystości pogrzebowej.

Konto wspólne niesie ze sobą również inne skutki. Każdy ze współposiadaczy powinien posiadać osobną kartę debetową. Oznacza to w wielu bankach wyższe koszty prowadzenia takiego konta. Możliwość zwolnienia z opłaty za kartę, jaką daje kilka banków otrzymać można pod warunkiem, że wykonamy obiema kartami określonej liczby transakcji.

Decyzja o założeniu dwóch kont indywidualnych bądź też jednego wspólnego zależy też od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, zaufania dla drugiej osoby oraz od indywidualnych preferencji.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zdecydowalibyście się założyć wspólne konto czy też lepiej, aby każdy np. z członków rodziny miał swoje konto? Dajcie znać, co myślicie.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Jaki jest czas realizacji przelewu zagranicznego?

Redakcja / 2012-03-06 15:07:19

Czym jest przelew natychmiastowy?

Czym jest przelew natychmiastowy?

Redakcja / 2012-02-22 15:06:41

Czy można cofnąć przelew?

Czy można cofnąć przelew?

Karolina Wyszogrodzka / 2011-03-04 14:42:22

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Hasło SMS czy Token GSM - co bezpieczniejsze?

Marcin Łabuś / 2011-09-26 11:47:12