Czy małżonek musi się zgodzić na kredyt?

Kredyty     dodano 2016-10-12
ocena

Dla Klienta minimum formalności to także brak zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Dla banku to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Obie strony jednak muszą dojść w tym temacie do porozumienia.

Czy małżonek musi się zgodzić na kredyt?

photoxpress.com

W momencie zawarcia małżeństwa mąż i żona wchodzą w tak zwaną ustawową wspólnotę majątkową. Oznacza to, że wszystkie rzeczy zakupione przez jednego z małżonków wchodzą do majątku wspólnego i oboje małżonkowie mogą nimi dysponować na równych prawach. Sytuacja ta nie dotyczy osób, które przed lub w trakcie trwania małżeństwa podpisały umowę rozdzielności majątku.

Z majątku wspólnego wyłącza się też między innymi spadek i ewentualnie ruchomości czy nieruchomości z niego nabyte. Co do kredytów prawo polskie nie określa jednoznacznie czy małżonek musi wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez męża czy żonę kredytu. W związku z tym banki regulują ten obowiązek swoimi wewnętrznymi regulaminami. Często ma na to wpływ kwota kredytu. Kredyty o niskim kapitale, zazwyczaj wchodzą w grę kwoty do 5.000 zł, są udzielane jako zobowiązanie indywidualne. Ale im wyższa kwota tym większa pewność, że bank poprosi o podpis na umowie współmałżonka.

W przypadku ewentualnego niespłacania kredytu bank może zażądać spłaty od małżonka, nawet jeśli ten nie wyraził zgody na zaciągnięcie kredytu. W przypadku sprawy sądowej przeważnie w sytuacjach niskich kwot zachodzi możliwość, iż zostały one wykorzystane w celach konsumpcyjnych bądź po prostu na tak zwane „życie”, a wtedy małżonek zostaje postawiony przed faktem konieczności spłaty zobowiązania. Dlatego przy wyższych kwotach banki minimalizują ryzyko kredytowe wymagając zgody współmałżonka.

Jedynie w przypadkach rozdzielności majątkowej bądź orzeczonej sądownie separacji bank odstępuje od tego wymogu.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

a co jesli malzonek pobral kredyty bez mojej wiedzy na swoja dzialalnosc gospodarcza na falszywe oswiadczenia o zarobkach

~ elzbieta / 2012-01-27 11:50:15
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny - różnice

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny - różnice

Redakcja / 2012-04-23 12:33:55

Kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka

Kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka

Andrzej Prajsnar / 2013-03-06 13:38:36

Czy można skonsolidować jeden kredyt?

Czy można skonsolidować jeden kredyt?

Andrzej Prajsnar / 2013-03-06 12:58:43

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Natasza Duraj / 2010-11-12 10:01:57