Koper włoski - działanie, właściwości, zastosowanie

Przyprawy     dodano 2015-10-29
ocena

Koper włoski, należący do rodziny selerowatych, jest rośliną powszechnie występującą i powszechnie stosowaną. Miejscem jego pochodzenia są kraje śródziemnomorskie. Koper ma zastosowanie w kuchni, jednakże wykorzystuje się go również do celów leczniczych.

Koper włoski - działanie, właściwości, zastosowanie

sxc.hu

Koper wykazuje przede wszystkim działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne, dezynfekujące, wykrztuśne przy różnego rodzaju schorzeniach i dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Wykazuje też działanie lekko rozwalniające, za sprawą właściwości poprawiających procesy trawienne organizmu i pobudzających żołądek do intensywniejszej pracy, poprzez wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto koper niweluje wiatry, wzdęcia, pomaga w walce z nadmierną fermentacją w jelitach, niweluje bóle brzucha, brak apetytu, odbijanie i mdłości.

Włączenie kopru do codziennej diety, np. w postaci kropli lub naparu, zalecane jest przy różnorakich dolegliwościach, najczęściej jednak w przypadku występowania astmy, kokluszu, przy drgawkach, spazmach i skurczach u dzieci, w przypadku wystąpienia męczącego kaszlu oraz przy długotrwałych problemach z żołądkiem. Co ciekawe, koper włoski, podobnie jak kminek, posiada właściwości pobudzające wytwarzanie mleka u karmiących matek.

Produkowany z kopru włoskiego olejek jest powszechnie stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, jako środek wykrztuśny oraz przy występowaniu wszawicy czy świerzbu. Stosuje się go również do przemywania tłustej skóry, w celu zniwelowania nadmiernego wydzielania przez nią sebum. Koper znalazł swoje zastosowanie również w kosmetyce, jako dodatek do past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, mydeł czy innych kosmetyków, do których jest dodawany jako środek zapachowy, o silnym aromacie anyżku.

Cudowne właściwości kopru włoskiego odkryto już w starożytności. Wykorzystywany był wówczas jako bardzo popularny i często stosowany afrodyzjak. W medycynie ludowej stosowany był jako środek na porost włosów, wzmacniający organizm oraz przyspieszający gojenie się niezbyt poważnych ran.

Koper włoski stosowany jest nie tylko w lecznictwie czy kosmetyce. Powszechnie znane jest jego zastosowanie w kulinariach, głównie jako dodatku do chlebów, ciast, sałatek czy marynat.

Lubicie koper? Do czego go stosujecie?

OCENA
1.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Kurkuma - do czego dodawać właściwości

Kurkuma - do czego dodawać właściwości

Katarzyna Wyka / 2011-09-22 15:25:59

Pieprz zielony - właściwości, zastosowanie

Pieprz zielony - właściwości, zastosowanie

Katarzyna Wyka / 2011-09-22 15:51:08

Kardamon - właściwości, działanie, zastosowanie

Kardamon - właściwości, działanie, zastosowanie

Agnieszka Pietnoczka / 2010-12-01 15:17:21

Ocet balsamiczny - zastosowanie

Ocet balsamiczny - zastosowanie

Katarzyna Wyka / 2011-09-23 13:26:29