Kurkuma, czyli ostryż to bylina z rodziny imbirowatych. Przyprawę pozyskuje się z kłączy tej rośliny, najpierw długo gotowanych lub parzonych, a następnie suszonych i ścieranych na proszek. Smak kurkumy budzi skojarzenia z pomarańczą i imbirem.

Zastosowanie kurkumy jest bardzo zróżnicowane. Bez niej uboższa byłaby chińska i hinduska medycyna, gdzie kurkuma używana jest jako łagodny środek przeciwzapalny.

Jej kolor jest w zasadzie niewywabialny, dlatego jest ona skutecznym i uniwersalnym barwnikiem. Dlatego też nie używaj drewnianych ani plastikowych przyborów, przyrządzając dania z kurkumą, ponieważ zafarbują podczas kontaktu z tą przyprawą. Jedynym sposobem na zniwelowanie koloru kurkumy jest wystawienie zabarwionego przedmiotu na ostre światło słońca na kilka godzin.

Kurkuma jest przyprawą bardzo pikantną, a jej smak staje się jeszcze ostrzejszy podczas gotowania. Poza tym użyta zbyt obficie zmienia smak na nieco apteczny. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z kurkumą, zacznij od bardzo niewielkiej jej ilości.

Pomimo podobieństwa kolorystycznego do szafranu i nieco mylącej alternatywnej nazwy (szafran indyjski) te dwie przyprawy nie mają ze sobą nic wspólnego i nie powinny być stosowane wymiennie, nawet jeśli niektóre przepisy to sugerują.

Kurkuma pojawia się w niemal każdym daniu kuchni indyjskiej. Doskonale łączy się z marmoladą jabłkową, kalafiorem na parze, fasolką szparagową czy cebulą. Dopełnia smak dań zawierających soczewicę, ale także ciast, galaretek i owoców. Odrobina kurkumy dodana do sosów sałatkowych nadaje im piękny, złocisty kolor. Jest klasyczną przyprawą chutneyów, pikli i pojawia się w mieszankach przyprawowych, takich jak np. curry. Wymieszana z roztopionym masłem może być pysznym dodatkiem do gotowanych warzyw, makaronu lub ziemniaków, można nią również zabarwić ryż na złocisty kolor – trzeba do wody, w której ryż się gotuje, dodać szczyptę kurkumy.

Uwaga!

Ostatnie odkrycia naukowe potwierdzają antyrakowe działanie kurkumy, dlatego warto włączyć ja do jadłospisu i cieszyć się zarówno jej atrakcyjnością kulinarną, jak i pozytywnym wpływem na zdrowie.

Lubicie smak kurkumy? Do czego ją dodajecie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLinger in Shadows – jak grać?
Następny artykułJak oglądać TV na telefonie?

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

5 KOMENTARZE

  1. Ja się dziwię, że dopiero niedawno „odkryto” działanie kurkumy, bynajmniej u nas się nic na ten temat nie słyszało. Być może niebawem wymyślą jakąś dobrze przyswajaną przez organizm formę kurkuminy. Miejmy taką nadzieję

  2. Przecież już opracowali lepiej wchłanialne tabletki z tego co czytałam, ale nie wiem czy są dostępne u nas, w razie czego jeśli komuś bardzo zależy można sprowadzić

  3. @Forwi

    To jest mało powiedziane , większość suplementów jest gorsza od zwykłej kurkumy , co jest dla mnie jedną z największych porażek farmaceutyki …

  4. Gdy zachorowalam na raka zlosliwego kilka osob ktore mieszkaly dlugo w USA poradzily mi kurkume z pieprzem czarnym lub z papryka.ZABIJA CZYNNE KOMORKI NOWOTWOROWE.MI pomoglo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here