1. Estragon.

Zwykle kojarzony z rybami, jest jednak niezastąpiony przy wyrazistym, ciężkim mięsie, jakim jest baranina. To zioło o intensywnym smaku i zapachu możesz stosować w wersji suszonej lub świeżej, jednak pamiętaj, że estragon prosto z krzaczka będzie mieć mocniejszy smak i zapach. Ostrożnie dozuj tę przyprawę, ponieważ jeśli dodasz jej zbyt dużo albo za długo będziesz ją gotować, potrawa nabierze gorzkiego posmaku. Dlatego dodawaj go dopiero około kwadransa przed końcem duszenia.

2. Majeranek.

Majeranek, z którego wykorzystuje się głównie liście i kwiatostany, w postaci świeżej lub suszonej jest ziołem typowo stosowanym do mięs – działa rozkurczowo i uspokajająco, pomaga w trawieniu tłuszczów i w zasadzie bez niego jak bez soli. Dobrze komponuje się z czosnkiem, a jego słodki i delikatny zapach świetnie podkreśla naturalną woń mięsa.

3. Czosnek.

Czosnek świetnie nadaje się do baraniny, nie kłóci się z jej naturalną wonią, a wręcz podnosi smak i aromat potraw z tego mięsa. Nadaje się do nacierania mięsa, do marynat i sosów. Możesz też pokroić ząbki w plasterki i obłożyć nimi mięso przed pieczeniem. Świetnie komponuje się z pomidorami, papryką, majerankiem czy tymiankiem.

4. Cząber.

Cząber charakteryzuje się bardzo wyrazistym i ostrym zapachem i smakiem i ma reputację afrodyzjaku. Znakomicie uzupełnia łagodniejsze przyprawy i dobrze komponuje się z większością ziół. Wszędzie tam, gdzie mięso ma być duszone, to właśnie ta przyprawa będzie dodatkiem idealnym.

5. Szałwia.

Baranina jest jednym z niewielu mięs, którym szałwia bardzo służy. Zioło to ma balsamiczny zapach i nieco pikantny smak. Świeża i suszona dobrej jakości pachnie jakby eukaliptusem. Smak może być nieco przytłaczający, dlatego stosuj ją z rozwagą i umiarem. Podobnie jak w przypadku estragonu najlepiej jest dodać ją na ostatnim etapie przyrządzania potrawy, a ładnymi, świeżymi listkami możesz danie udekorować. Świetnie komponuje się z majerankiem i tymiankiem.

6. Kminek.

Przyprawa ta, szczególnie ceniona w południowo-wschodniej Polsce, również smacznie i ciekawie doprawi baranią pieczeń czy inne potrawy. Ma słodkawy zapach i lekko piekący smak. Jest to kolejna przyprawa uwalniająca gorycz po długiej obróbce cieplnej – lepiej więc dodawać ją pod koniec gotowania.

7. Inne przyprawy do baraniny.

Słodka czerwona papryka – karmelizuje się podczas pieczenia, a na patelni łatwo przypala. Dodaje barwy i miłego aromatu mięsu i sosom. Uwaga na dodawanie jej do kotletów mielonych – mięso przybierze kolor surowizny. Ostra papryka, chili, pieprz – ostre przyprawy dobrze łączą się z baraniną.

Lubisz baraninę? Jak ją przyprawiasz? Opowiedz nam o tym!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here