1. Słonina.

Chociaż słoniny zwykle nie klasyfikuje się jako przyprawy, to jednak w przypadku dziczyzny jest to dodatek niemal obowiązkowy. Mięso szpikuje się paseczkami słoniny ze względu na bardzo niską naturalną zawartość tłuszczu – dzięki takiemu zabiegowi dziczyzna nie będzie zbyt sucha. Zastosowanie wędzonej słoniny może nadać przygotowywanej potrawie szczególnie interesujący posmak.

2. Czosnek.

Lubią go mięsa pieczone, lubią pasztety i kiełbasy, można go dodawać do rozmaitych marynat. Szczególnie pasuje zaś do dzika i wszelkiego ptactwa.

3. Estragon.

Klasycznie kojarzony jest z rybami, ale także dziczyźnie nada ciekawego, słodkawego aromatu. Pamiętaj jednak, że jeśli użyjesz go zbyt dużo albo będziesz dusić zbyt długo, zioło to stanie się gorzkie.

4. Rozmaryn.

Rozmaryn to nie tylko roślina z piosenki ułańskiej, ale przede wszystkim aromatyczne zioło o lekko żywicznym, miętowym zapachu i mocnym, piekącym smaku. Nadaje się do marynat i nacierania mięsa, a jego twarde, żywiczne łodyżki sprawdzą się jako szpadki do szaszłyków.

5. Liść laurowy i ziele angielskie.

To idealny duet pasujący do takich mięs. Liść laurowy podkreśla głębię smaku mięsa, a słodkawy aromat ziela angielskiego, po angielsku nazywanego allspice, bo pachnie wszystkimi przyprawami korzennymi naraz, dodaje potrawie głębokiego i intensywnego aromatu.

6. Jałowiec.

Nie byłoby potraw z dziczyzny bez tych małych aromatycznych ziarenek. Jałowiec żywiczny, słodko-gorzki smak. Podstawową zaletą tej przyprawy jest bardzo przyjemny zapach, siłą rzeczy kojarzący się z ginem. Nadaje potrawom lekkości i podkreśla naturalny aromat mięsa.

A jaka jest Twoja ulubiona przyprawa do dziczyzny?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyprawy do cukinii
Następny artykułPrzyprawy do dyni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here