Buty na koturnie - kiedy i jak nosić?

Moda     dodano 2016-08-29
ocena

Buty na koturnie największą popularnością cieszyły się w latach 70-tych i 80-tych. Te najlepsze produkowała firm Candies. Koturny to typ obuwia ponadczasowego i stanowi wygodną alternatywę dla butów na obcasie. Są one wskazane dla kobiet mających kłopoty z kręgosłupem a nadal dbających o swoją prezencję.

Buty na koturnie - kiedy i jak nosić?

photoxpress.com

Ponadto jeśli chcesz zacząć nosić obcasy - koturny to świetny sposób na opanowanie tej sztuki. Zawsze wybierajmy buty o niezbyt wysokiej podeszwie aby uniknąć skręcenia kostki. W latach 70-tych buty na koturnie noszono je do jeansów oraz letnich, cygańskich spódnic - było to bardzo hippie. Obecnie można łączyć je z legginsami albo szeroką, długa spódnicą, obcasy z kolei wskazane są w połączeniu z spodniami rurkami oraz ołówkową spódnica.

Krótka historia butów na koturnie

1. Stworzył je włoski projektant Salvatore Ferragano, w 1935 roku a inspirację czerpał z butów ortopedycznych. Do produkcji podeszwy użył drewna, a wierzch uszył ze skóry. Z czasem drewno zastąpił korek jako materiał lżejszy. W czasach II wojny światowej, koturny stały się popularne w Stanach Zjednoczonych, gdyż nie wymagały przy produkcji skóry oraz gumy, a panował deficyt tych materiałów. Koturny dawały kobietom pożądany wzrost a były łatwiejsze w noszeniu niż obcasy.

2. W latach 70-ych koturny miały różne wzory, odblaskowe kolory oraz ekstremalna wysokość. Zaczęli je również nosić mężczyźni, oczywiście w dopasowanej do płci stylistyce. Było to o tyle ciekawe, iż świadczyło o zbliżającej się rewolucji seksualnej.

3. W latach 90-tych koturny powróciły znowu, tym razem w formie sportowej i dość kiczowatej, a to za sprawa pierwszego, popowego, girlsbandu jakim było Spice Girls.

4. Roku 2000 - koturny znowu pojawiają się w modzie, zyskują fantazyjne wiązania wokół kostki co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ich noszenia. Pojawiaj się również buty na niższej koturnie, wzorowane na balerinach.

Obuwie tego typu pasuje każdej kobiecie, niezależnie od rozmiaru jaki nosi. Ważne jest tylko dopasowanie do nich odpowiedniego stroju.

Koturny nosimy do:

- eleganckiej spódnicy i bluzki - wersja do pracy. Na specjalną uroczystość (np. ślub) wybierzmy bardziej eleganckie buty na przykład z czarnym, skórzanym wierzchem

- t-shirtów i jeansów, wzbogacone o buty na koturnie, nadadzą sportowemu, zwyczajnemu strojowi - trochę szyku

- długich sukienek z lekkich materiałów jak len, jedwab w połączeniu z topami

- krótkich spódniczek jak i sukienek, w radosnych kolorach

Nosicie buty na koturnie? Preferujecie szpilki czy koturny?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Czy warto kupować modne ubrania dla dzieci?

Czy warto kupować modne ubrania dla dzieci?

Agnieszka Gradowska / 2010-09-30 13:21:18

Bielizna korygująca - dobieranie bielizny

Bielizna korygująca - dobieranie bielizny

Bruno Czukaj / 2010-06-24 13:34:07

Buty meliski - opinie. Czy warto kupić?

Buty meliski - opinie. Czy warto kupić?

Joanna Oparcik / 2011-08-16 14:27:21

Buty na Sylwestra - jakie wybrać?

Buty na Sylwestra - jakie wybrać?

Bruno Czukaj / 2010-06-30 10:16:06