Biała herbata jest tak drogim napojem (od 50 do 100 zł, za 100 g) ponieważ otrzymuje się ją tylko z pączków oraz dwóch listków, z czubka krzewu herbacianego. Częstą praktyką jest ich ochroną przed promieniami słonecznymi aby nie doszło do rozwinięcia przyszłych herbacianych pączków. Potem należy odczekać aż zebrane liście wyschną ale nie za długo, tak aby nie dopuścić do procesu ich fermentacji. Biała herbata jest jedynym rodzajem herbaty, ze wszystkich istniejących na świecie, który podlega tak małej ingerencji ludzi, w procesie dojrzewania. W związku z tym, iż susz powstaje z nierozwiniętych jeszcze pączków więc ma barwę szlachetnego srebra, który w procesie parzenia przybiera kolor biały.

Skład i działanie

– bogactwo witaminy C – dzięki czemu zwiększa odporność
– polifenole, które skutecznie przeciwstawiają się procesowi starzenia organizmu jak również skóry, dlatego dodawana jest do kosmetyków przeciwzmarszczkowych
– flawonoidy – zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników (odpowiedzialnych za powstawanie nowotworów)
– poprawia krążenie
– zmniejsza poziom cholesterolu we krwi

Aby nie zniszczyć zbawiennych właściwości białej herbaty należy ją starannie parzyć:
woda nie powinna mieć więcej niż 80 C nie należy przesadzać z ilością suszu (nie tylko ze względu na jego cenę) i ograniczać się do proporcji 1 do 1 (jedna łyżka na jedną filiżankę)
można ją zaparzyć nawet do trzech razy, dzięki czemu możemy otrzymać, inny w smaku i aromacie napar
można pić ją na ciepło jak i zimno (wtedy ma działanie orzeźwiające)

Powoli zyskuje ona coraz większą popularność ze względu na swe lecznicze właściwości (najbogatsze ze wszystkich herbat) a jej ekskluzywność powoduje, iż biała herbata świetnie nadaje się na wyrafinowany prezent.

Pijacie białą herbatę? Czy odczuwacie jej specjalne właściwości?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAnoreksja w rodzinie
Następny artykułĆwiczenia na biceps

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here