Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez gorącego, aromatycznego płynu. Wiemy, że herbata wpływa pobudzająco, dzięki zawartej w niej teinie. Modyfikujemy jej smak dodając tradycyjnie wykorzystywane w tym celu składniki – możemy ją słodzić, podawać z cytryną lub mlekiem, czasem dodać odrobinę miodu. Herbatę kupujemy w sklepie spożywczym. Najczęściej wybór nasz pada na ekspresowa w torebkach. W ostatnich czasach furorę robią herbaty owocowe, po które coraz śmielej sięgamy. Wiele osób kończy swą herbacianą edukację na takim etapie, nie zdając sobie sprawy z różnorodności produktów dostępnych na herbacianym rynku i wyjątkowych właściwości poszczególnych herbat.

Czym tak naprawdę jest herbata?

Herbata to nic innego, jak napar przyrządzany z liści i pąków rośliny o tej samej nazwie. W polskiej tradycji nazwa ta przyjęła się także do naparu z ziół, takich jak mięta, rumianek. Do grupy herbat zaliczane są także mieszanki ziołowe regulujące pracę jelit, czy wspomagających odchudzanie.

Susz lub granulat, z którego wykonywana jest herbata, powstaje w wyniku złożonego procesu. Liście herbaty więdną, skręcają się, następnie poddawane są fermentacji i wreszcie suszeniu.

Czarna herbata

Istnieją cztery rodzaje herbaty czarnej. Pekoe wytwarzana jest z małych liści, które rosną w górnej części krzewu herbacianego. Miłośnicy i znawcy tego trunku, zapewniają, że jest to najdoskonalsza w smaku herbata. Kolejnym rodzajem jest Broken Pekoe, do jej produkcji wykorzystywane są liście z górnej części krzewu, lecz w procesach produkcyjnych podlegają mechanicznemu łamaniu. Trzeci typ czarnej herbaty to Souchong, wytwarzany z dużych liści herbacianych. Zazwyczaj są one zbierane z dolnych partii krzewu. Najniższej jakości jest ostatni rodzaj – pył herbaciany wykorzystywany w produkcji herbaty ekspresowej.

Do najpopularniejszych gatunków czarnej herbaty należą: ceylon, yunnan, assam, derjeeling.

Napar przygotowujemy zalewając czarną herbatę wrzącą wodą. Powinna się zaparzać od 3 do 5 minut, po przekroczeniu tego czasu herbata nabiera gorzkiego smaku.

Czarna herbata pobudza, dodaje energii – ma podobne działanie do kawy, za sprawą zawartości teofiliny i kofeiny. Jest doskonała na początek dnia, ponieważ zwiększa koncentrację i chęć działania.

Zielona herbata

Powstaje ona z liści, które nie są poddawane procesom fermentacji. Suszenie następuje natychmiast po zerwaniu. Dzięki tej procedurze herbata zachowuje najwięcej cennych składników, ma także mniej intensywny smak od pozostałych rodzajów herbat.
Najpopularniejsze gatunki zielonej herbaty to: sencha, genmaicha, longjing i gunpowder.

Zieloną herbatę zalewamy wodą o temperaturze od 60 °C do 80 °C. Wskazaną temperaturę wody zazwyczaj zaznacza producent, uzależniona jest ona od gatunku herbaty. Napar przygotowujemy przez najwyżej 3 minuty, by uniknąć gorzkiego posmaku. Liście możemy parzyć kilkakrotnie, nawet 3 razy. Najbardziej wartościowy jest 2 napar. Zielona herbata jest bogata w witaminy i niezbędne minerały. Oczyszcza organizm i reguluje pracę układu pokarmowego.

Biała herbata

Produkowana jest z młodych pączków, które jeszcze się nie rozwinęły. Często krzewy przeznaczone na produkcję białej herbaty, celowo chronione są przed słońcem, aby zapobiec powstawaniu chlorofilu. Zwiędnięte pączki poddawane są suszeniu. Zaparzona biała herbata ma odcień jasnosłomkowy. To najdroższy rodzaj herbaty, którego ceny za 100 g plasują się u nas od 30 do 100 zł.

Białą herbatę także możemy parzyć nawet 3 razy. Zalecana temperatura to 85 °C. Czas przygotowania naparu powinien znajdować się w przedziale 5–7 min, aby zachować najlepszy smak. Może działać leczniczo, dzięki dużej zawartości alkoholi i kwasów pomocnych w leczeniu neurastenii, endokrynopatii, bezsenności, otyłości, zaćmy a nawet przesuszeniu gałki ocznej. Przyczynia się do usuwania wolnych rodników z organizmu.

Żółta herbata

Powstaje w wyniku zbliżonych procesów, co herbata biała, z tą różnicą, że wydłużony jest czas suszenia – to wywołuję istotną różnicę smaku. Kolor naparu jest zielonożółty. Żółta herbata jest uznawana za najszlachetniejszy rodzaj herbaty.

Żółtą herbatę parzymy raz. Wskazana temperatura wody to 90 °C, zaś optymalny czas przygotowania naparu to 3 minuty. Skutecznie oczyszcza organizm, reguluje procesy trawienne, a także działa wyjątkowo odprężająco. Ma także właściwości bakteriobójcze.

Czerwona herbata pu-erh

Powstaje ona w wyniku dodatkowego procesu fermentacji oraz leżakowania. Jest najlepiej zakonserwowaną herbatą, ponieważ stan jej przydatności do spożycia określa się nawet na 50 lat. Charakteryzuje ją niezwykle intensywny smak i aromat. Ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie.

Herbatę czerwoną parzymy w wyższej temperaturze 90–100 °C, przez 3 minuty. Ten rodzaj herbaty możemy parzyć wielokrotnie. Jest największym sprzymierzeńcem w walce z otyłością. Zapobiega miażdżycy, poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ilość tłuszczu w tkance podskórnej.

Niebieska herbata ulung

Zbiór liści do produkcji tego rodzaju herbaty odbywa się w precyzyjnie określonym czasie. Po zerwaniu są one suszone na słońcu, następnie wytrząsa się je w bambusowych koszach, aby otrzeć brzegi liści. Czynności te są powtarzane do momentu, gdy liście zyskają żółtawy kolor. Wówczas poddawane są lekkiej fermentacji. Charakterystyczną cechą tej herbaty, jest to, że jej liście nie są połamane.

Herbatę ulung parzymy przez 3-4 minuty, w temperaturze 90 °C. Możemy ją wykorzystać nawet 4 razy. Występuje w postaci dużych liści, dlatego powinno się parzyć ją w dużych dzbankach, by umożliwić liściom rozwinięcie się w celu oddania całego aromatu. Ma właściwości pobudzające za sprawą dużej ilości teiny.

Herbaty aromatyzowane

Powstają one na skutek mieszania liści herbat zielonej, czarnej, ulung lub pu-erh z dodatkowymi aromatami. Proces ten następuje tuż przed pakowaniem herbaty. Najczęściej dodawane są owocowe esencje zapachowe, płatki róży, jaśminu, etc. Najpopularniejsze gatunki tych herbat to Earl Grey i lapsang souchong. Stanowią bogate źródło witamin, takich jak C, czy witaminy z grupy B.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOgórek i pomidor – łączenie
Następny artykułWybór zdrowego napoju

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here