Podobnie jak teraz, wytwarzana była ze zboża pomieszanego z cykorią, które po okresie przywożenia z Holandii zaczęto hodować poza miastem. Tradycyjnie kawa zbożowa powstaje z ziaren zbóż takich jak pszenica, jęczmień czy żyto. Dla poprawy walorów smakowych można spotkać się z dodawaniem do niej suszonych owoców a nawet kasztanów. Dawniej spotykana była tylko w formie proszku, obecnie dostępna jest również, w wygodnych do przygotowania, torebkach.

Właściwości kawy zbożowej:

1. Jest bogata w błonnik, który sprzyja obniżeniu ilości cholesterolu we krwi, ponadto sprzyja lepszej przemianie materii (pobudza pracę jelit).

2. Witamina B polepsza stan włosów oraz naszej skóry.

3. Magnez świetnie obniża poziom stresu i przywraca równowagę psychiczną, a nawet wzmacnia cały układ nerwowy, dlatego poleca się ją osobom znerwicowanym, żyjącym w ciągłym napięciu. Co ważne, kawa zbożowa jest niskokaloryczna, więc lepiej pić ją niż jeść, równie bogatą w magnez ale tuczącą, czekoladę.

4. Jej kolejnym, odżywczym składnikiem jest inulina będąca związkiem, który wpływa na powstawanie korzystnej dla zdrowia, mikroflory jelitowej.

5. Zawiera również przeciwutleniacze, skuteczne w walce z rakotwórczymi wolnymi rodnikami. Podobne związki chemiczne posiadają warzywa, na przykład pomidory, nie są jednak dostępne przez cały rok w śpieżej i zdrowej formie, dlatego warto posiłkować się kawą zbożową.

6. Jest idealna dla osób, które cierpią na choroby układu trawiennego (wrzody, zgaga, schorzenia wątroby, jelit), ponieważ ułatwia trawienie i nie podrażnia organów wewnętrznych, w przeciwieństwie do zwykłej kawy.

7. Ponadto nie podnosi poziomu insuliny we krwi, ciśnienia oraz nie zakwasza żołądka, jak to czyni tradycyjna kawa. Dlatego mogą ją również, bez obaw o stan zdrowia, spożywać dzieci jak i kobiety w ciąży.

8. Jest także wskazana, gdyż zwiększa podatność organizmu ludzkiego na przyjęcie, tak ważnych składników, jak magnez oraz białko. Dlatego warto ją pić z mlekiem a nawet słodzić miodem, bez obaw o linię (czysta filiżanka kawy ma tylko 10 kcal).

Pijacie kawę zbożową? Lubicie ją ze względu na jej właściwości czy smak? A może i jedno i drugie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBierne palenie – jak wpływa na zdrowie?
Następny artykułZarobki kobiet a problemy w związku

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here