Zarówno dialog ze znajomymi, jak i z obcymi ludźmi nie może nikogo urazić. Wybiera się więc neutralne tematy, czyli takie, które nie zakończą się niezbyt kulturalną wymianą argumentów. O czym rozmawiać? To zależy np. od wieku dyskutujących osób. Z reguły temat narzuca starsza z nich.

Kiedy rozmawiać mają ludzie w zbliżonym wieku, prawdopodobne, że będą ich łączyć wspólne sprawy, np. szkoła, praca. Zazwyczaj znajdują wówczas kwestie dla nich interesujące. Jeśli okaże się, że mają wspólnych znajomych, nie powinni ich obgadywać. Istnieje zasada, że nie mówi się o nieobecnych, zwłaszcza nie stawia się ich w negatywnym świetle, nie dając im w ten sposób szansy na obronę.

Dobrym tematem jest podobne hobby. Rozmowa może być ciekawą wymianą spostrzeżeń i doświadczeń. Jeżeli ktoś przyszedł z osobą towarzyszącą, warto, żeby poruszył temat, który zainteresuje również ją. Byłoby niegrzecznie, gdyby milczała, jedynie przysłuchując się dyskusji. Rozmowy o wspólnym hobby są ciekawe, ale savoir-vivre radzi przestrzegać czegoś, co można nazwać „listą tematów zakazanych”. Wśród nich są gusta, polityka, kwestie religijne, sporne tematy narodowe, czyli taki przedmiot rozmowy, który mógłby zakończyć się urażeniem kogoś i kłopotliwym milczeniem.

Jeśli przy stole usiądą bliscy sobie ludzie, być może opowiadać będą o ich osobistych przeżyciach. W gronie przyjaciół taka rozmowa jest jak najbardziej na miejscu. Wśród obcych ludzi byłaby jednak przesadą. Niewtajemniczeni w temat mogą czuć się zażenowani słuchaniem opowiadań o prywatnych sprawach. Nie każdy chce rozmawiać o emocjach i przeżyciach ludzi, których przed chwilą poznał. Siedząc przy stole wraz z obcymi osobami, lepiej będzie poruszać ogólne tematy.

romowa przy obiedziesxc.hu

Kiedy goście nie mają żadnego pomysłu na temat rozmowy, mogą zdać się na gospodarzy. Oni znają zaproszone osoby, więc powinni wiedzieć, jaki przedmiot dyskusji mógłby ich zainteresować. Ich zadaniem jest również dbanie o to, aby rozmowa przebiegała w atmosferze przyjemnej dla nich i dla wszystkich gości.

Jakich tematów pod żadnym pozorem nie powinno się poruszać przy stole? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak bawić się bezpiecznie?
Następny artykułNa czym polega zasada alternacji?

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here