Dżdżownice są idealnym wskaźnikiem żyzności gleby. Np. jeżeli chcemy sprawdzić czy nasze podłoże jest dostatecznie urodzajne, powinniśmy za pomocą szpadla wykopać bryłę ziemi i sprawdzić, ile dżdżownic się w niej znajduje. Jeżeli będzie ich mniej niż sześć oznacz to, że powinniśmy do podłoża dodać materii organicznej, zwiększając w ten sposób jego zasobność w składniki odżywcze.

Ważną rolę dżdżownice odgrywają podczas walki z parchem. Jest to choroba grzybowa atakująca często grusze i jabłonie. Na liściach porażonej rośliny oraz owocach pojawiają się czarne przebarwienia. Grzyb rozwija się na butwiejących liściach i uwalnia swoje zarodniki pod koniec grudnia. Aby temu zapobiec, powinniśmy w okresie jesiennym rozdrobnić liście za pomocą kosiarki. Dżdżownice z łatwością wciągną pod ziemię fragmenty liści, zanim jeszcze zarodniki grzyba spróbują zaatakować zdrowe drzewo.

Jeżeli chcemy, aby w naszym ogrodzie zagościły dżdżownice, zdecydowanie powinniśmy unikać stosowania na powierzchni trawnika nawozów, zawierających środek uśmiercający dżdżownice.

Tak naprawdę, korzyści wynikające z ich obecności w naszym ogrodzie są tak duże, że jak najbardziej powinny wynagrodzić nam niewygodę sprzątania pozostawionych przez nich w różnych miejscach odchodów. Wystarczy jeżeli odchody dżdżownic pozostawimy na trawniku do momentu, aż wyschną, a następnie rozprowadzimy je na całej powierzchni darni równomiernie. Będą one stanowiły doskonały nawóz pogłówny (bogaty w szereg cennych składników odżywczych).

Jeżeli jednak uznamy, że dżdżownic jest za dużo i stanowią dla nas zagrożenie i problem, należy użyć do trawnika siarczanu amonu. Zwiększa on kwasowość gleby, co w konsekwencji sprawi, że dżdżownice się od nas wyprowadzą, ponieważ zdecydowanie bardziej preferują one zasadowy odczyn podłoża w którym przebywają.

Jak duży ogród macie? Co w nim uprawiacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić dobre pierwsze wrażenie?
Następny artykułZasady pisania SMS-ów

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here