Hormony znajdujące się w roślinie przekazują całemu jej organizmowi informacje na temat konieczności przywrócenia równowagi pomiędzy poszczególnymi organami. W zależności od gatunku drzewa, cięcie wykonujemy w różnych terminach.

Jeżeli rozpoczynamy przycinanie w okresie fazy spoczynku lub na początku okresu wegetacyjnego, pobudzamy wówczas wzrost nowych pędów. Zdecydowanie lepszy jest ten drugi termin, wówczas soki zaczynają już krążyć, co przyspiesza gojenie ran. Wyjątek stanowią drzewa, których soki krążą w sposób bardziej intensywny, zaliczamy do nich np. orzechy włoskie i wiśnie (przycinamy je z końcem lata – jest to czas zstępowania soków).

Ponieważ przycięte pędy szybko odrastają, należy stosować cięcie letnie – reguluje ono kształt korony oraz korzystnie wpływa na jakość owoców. Pamiętajmy jednak, że częste stosowanie cięcia letniego prowadzi do skarlenia drzewa.

W zależności od założenia funkcjonalności sadu, możemy wyróżnić kilka rodzajów cięcia drzewek owocowych:

– prześwietlanie koron,
– odmładzanie drzew,
– cięcie odnawiające,
– cięcie na krótkopędy.

Cięcie prześwietlające stosuje się zazwyczaj w przypadku jabłoni, grusz i śliw. Podczas tego zabiegu usuwamy wszystkie zaschnięte, chore, nadłamane, przemarznięte i starzejące się pędy. Przede wszystkim jednak pozbywamy się pędów, które nadmiernie zagęszczają koronę: gałązki rosnące od środka korony oraz z wierzchołka drzewa. Usuwamy również gałęzie, które się krzyżują oraz pokładają na siebie.

Jednocześnie z prześwietlaniem stosujemy cięcie odmładzające. Skracamy wówczas konary i gałęzie. Cięcie takie dotyczy drzew starych i zaniedbanych. Konary takich okazów skracamy o 1-3 m, tniemy w miejscu 3-4 letniego przyrostu.

Cięcie odnawiające polega na usunięciu zbędnych pędów owoconośnych na wiosnę. W przypadku brzoskwiń pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne, w odległości od siebie ok. 50 cm.

Kolejny rodzaj cięcia, na tzw. ”krótkopędy”, ma swoja genezę w ogrodach dworskich i przypałacowych. Najlepsze rezultaty daje w przypadku uprawy karłowatych grusz. Cięcie takie polega na pozostawieniu wszystkich krótkopędów, długopędy skracamy na kilka oczek w okresie wczesnej wiosny. Powtarzanie takiego zabiegu co rok, pozwala zachować taki kształt drzewa, jaki został mu przez nas nadany podczas formowania.

Cięcie drzew owocowych należy wykonywać w odległości przynajmniej 5 mm od żywego pąka kwiatowego. Zbyt bliskie przycięcie, powoduje uszkodzenie pąka, a zbyt dalekie sprawia, że część pędu zasycha i staje się idealnym miejscem dla rozwoju chorób. Jeżeli nie zależy nam na efektownym wyglądzie drzewka, wówczas wszystkie pędy skracamy do podobnej długości. Nadaje do roślinie naturalny kształt i zmniejsza opór stawiany przez wiatr.

Uwaga!

Jeżeli w naszym ogrodzie jest mało miejsca i możemy pozwolić sobie jedynie na jedno drzewko, wówczas wybierzmy takie o najbardziej dekoracyjnych kwiatach. Polecam: Świdośliwę kłosowatą Magnolię nagą Jabłoń Morelę japońska

Jakie drzewa owocowe macie? Ile czasu poświęcacie na ich pielęgnację?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szukać informacji o pracodawcy?
Następny artykułJaka praca jest najlepsza na urlopie macierzyńskim?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here