Gdy samodzielnie przystępujemy do zakładania ogrodu, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że zanim posadzimy rośliny, musimy najpierw przygotować teren, wykonać odpowiednie prace ziemne oraz budowlane. Kolejność ich nie jest przypadkowa.

Oto, co należy zrobić krok po kroku:

Uwaga!

Jeżeli nasz ogród jest mały, możemy zastosować pnącza rozpięte na kratkach i trejażach. Drzewa oraz wyższe krzewy stanowią tło dla barwnych bylin i roślin jednorocznych. Nie planujmy zbyt gęstych nasadzeń, zawsze sprawdzajmy do jakich rozmiarów roślina dorasta po kilku lub kilkunastu latach.

  • Krok pierwszy

    Niezbędna jest inwentaryzacja działki. Wykonujemy jej wstępny rzut, najlepiej na papierze milimetrowym w skali 1:100 (1 cm na mapie odpowiada 1 m w terenie). W tym celu możemy wykorzystać podkład geodezyjny lub sporządzić własną mapkę, opierając się na własnoręcznie wykonanych pomiarach.

  • Krok drugi

    Najpierw nanosimy granice działki, obrys budynków, różnice poziomów oraz elementy uzbrojenia i drzewa już nasadzone. Zaznaczmy na planie co będziemy chcieli zasłonić (śmietnik, kompost, okno sąsiada). Ważnym elementem jest również usytuowanie działki względem stron świata, poziom wody gruntowej oraz rodzaj gleby. Aby lepiej dopasować styl i charakter ogrodu do otaczającego krajobrazu, przyjrzyjmy się drzewom i krzewom porastającym okolicę.

  • Krok trzeci

    Następnie określmy potrzeby domowników. Zdecydowanie inny charakter ma ogród rodzin często urządzających w nim przyjęcia, inaczej zaprojektuje go rodzina z małymi dziećmi, zupełnie inne aspekty weźmie pod uwagę kolekcjoner roślin.

  • Krok czwarty

    Teraz zastanówmy się ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację naszej działki. Jeśli nie będziemy mieli go zbyt wiele, wówczas nie planujmy zbyt dużo drzew i krzewów wymagających przycinania, częstego nawożenia czy też okrywania na zimę; z bylin najlepiej wybrać rośliny, które tworzą zwarte kobierce.

  • Krok piąty

    Koniecznie uwzględnijmy sposób spędzania przez nas wolnego czasu. Ogród jest przecież miejscem, gdzie mamy odpoczywać, również w sposób czynny. Jeżeli lubimy spędzać czas przy grillowaniu, urządźmy taki kącik w zacisznym miejscu, jeżeli gramy w piłkę – zaprojektujmy małe boisko. Pomyślmy, czy będziemy chcieli uprawiać warzywa, wówczas warzywniak umieśćmy z dala od drogi, zioła zasadźmy obok okna kuchennego. Niezmiernie ważnym jest ustalenie miejsca na śmietnik, kompostownik oraz schowek na narzędzia ogrodnicze.

  • Krok szósty

    Kolejnym krokiem jest podzielenie ogrodu na strefy, najlepiej trzy:

    – wejściową, tzw. przedgródek

    – gospodarczą

    – wypoczynkową.

    Strefa wejściowa to najważniejsze miejsce, stanowi „wizytówkę domu”. Zadbajmy o szybką i bezkolizyjną komunikację. Śmietnik zasłońmy murkiem, żywopłotem lub kępą krzewów.

    Cześć gospodarcza może znajdować się obok domu (np. blisko kuchni) lub na tyle ogrodu. Przy domu przyda się również miejsce na drewno do kominka. Ogródki warzywne mogą znajdować się w dalszej części ogrodu, obok kompostownika i domku na narzędzia, możemy również wkomponować je w rabatę z roślinami ozdobnymi.

    Część rekreacyjna (wypoczynkowa) rozpoczyna się przy wyjściu np. z tarasu, w jej obrębie najlepiej umiejscowić plac zabaw, grill, oczko wodne lub miejsce na ognisko. Grill i miejsce na ognisko, planujemy tak, by nie przeszkadzały sąsiadom. Plac zabaw powinien znajdować się w miejscu dobrze widocznym z domowych okien, a z dala od oczka wodnego.

  • Krok siódmy

    Ostatnim i najprzyjemniejszym etapem, jest rozmieszczenie roślin na planie. Zestaw gatunków dostosowujemy do panujących warunków glebowych, słonecznych i wietrznych. Zaczynamy od rozplanowania dużych drzew, stanowią one szkielet kompozycji. Następnie niższe piętro roślinne tworzymy z różniej wielkości krzewów – dzielą one ogród na mniejsze wnętrza („pokoje”). Można nimi oddzielać fragmenty działki, odsłonić się od wiatru lub zastawić mało efektywne budynki.

  • W jakim stylu chcecie zaprojektować swój ogród? Co Was przekonuje do takiej aranżacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNa czym polega rekrutacja w dużej firmie?
Następny artykułPytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here