Kiedy mamy już gotowy projekt oczka wodnego, wiemy, w której części ogrodu chcemy go umiejscowić, jak również wybraliśmy gatunki roślin, które najbardziej nam się podobają, wówczas zabieramy się za budowę oczka.

I tutaj zastosujmy się do porady naszych babć: „spiesz się powoli”. Przyroda, jak się okazuje, również nie lubi pośpiechu. Dół pod oczko, po wykopaniu i odpowiednim ukształtowaniu, powinien przynajmniej przez 2 miesiące „osiąść” przed rozłożeniem w nim folii hydrolizacyjnej. Pamiętajmy, aby oczko wyglądało naturalnie – unikajmy ściętych brzegów oraz prostych krawędzi. Usuńmy ostre kamienie, korzenie i wyrównajmy boki dołu. Następnie zbocza obsypmy piaskiem.

Kolejnym zadaniem jest zakupienie folii hydrolizacyjnej. Jest to specjalna folia PCV do oczek wodnych. Jest trwała, niedroga oraz pozwala na dowolne ukształtowanie zbiornika, ponadto bardzo łatwo ją naprawić, jest odporna na wysokie i niskie temperatury oraz na działanie chemikaliów. Kupujemy ją w sklepach ogrodniczych lub składach budowlanych. Nabywając folię, pamiętajmy o wykończeniu oraz zamaskowaniu brzegów, musimy zatem zakupić materiał ze sporym zapasem.

Wymiary foli obliczamy według następującej formuły:

max szerokość wykopu -„A”
max długość wykopu – „B”
szerokość zakładu na brzegach – „C’
max głębokość oczka – „h”

A teraz obliczamy wg. wzoru:

Szerokość potrzebnej folii: 2xC + 2xh +A = …
Długość potrzebnej folii: 2xC + 2xh +B = …

Po odczekaniu 2 miesięcy, najlepiej w ciepły i słoneczny dzień, zabieramy się za układanie folii. Promienie słoneczne sprawią, że zrobi się ona bardziej elastyczna i miękka, co zdecydowanie ułatwi nam pracę. Następnie napełniamy zbiornik wodą. Po kilku godzinach, kiedy folia się ułoży i osiądzie, obciążamy jej brzegi kamieniami, które dodatkowo ją zamaskują. Końcówki folii podciągamy do góry i blokujemy ziemią, wystające fragmenty odcinamy nożyczkami.

Po ułożeniu folii odczekujemy ok. 1 miesiąc, zanim zaczniemy nasadzać rośliny.

Niezbędnymi elementami oczka są: filtry, pompa, oświetlenie oraz przewody. Montujemy je dopiero po ułożeniu folii. Znajdująca się w oczku woda, powinna być w stałym ruchu, dlatego dobrze jest stworzyć tzw. stały obieg wody. Możemy to zrobić wyposażając zbiornik w kaskadę lub fontannę.

Oczko wodne z kaskadą

Oczko wodne Kaskada

Oczko wodne z nasadzeniami

Oczko wodne z nasadzeniami

Pamiętajmy również, żeby stworzyć odpowiednią równowagę ekosystemu – robimy to poprzez montaż filtrów. Filtr mechaniczny – zatrzymuje materiał organiczny, filtr biologiczny – przekształca substancje organiczne w nieorganiczne oraz filtr chemiczny – neutralizuje substancje nieorganiczne. Filtry te niwelują ryzyko zmiany naszego pięknego oczka wodnego w nieprzyjemne bagienko.

Uwaga!

Bardzo efektownie wygląda nocne podświetlenie oczka. Możemy się w tym celu posłużyć lampami solarnymi, zamontowanymi w sąsiedztwie oczka lub pływającymi lampami solarnymi, które wyposażone są w specjalną diodę typu LED.

Materiały źródłowe – „Mikro Jezioro” Paweł Woynowski

Jak wiele prac ogrodowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBambus ogrodowy – sadzenie, uprawa, pielęgnacja
Następny artykułJak nawozić drzewa owocowe?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here