Sadzenie iglaków
Zanim zaplanujemy miejsce dla naszych iglaków dobrze to przemyślmy, ponieważ nie lubią one wielokrotnego przesadzania. Wybierając to miejsce musimy uwzględnić:
– wymagania siedliskowe
– rożne tempo wzrostu (w zależności od iglaka)
– stan utrzymania drzewek
– cechy roślin iglastych

Jak sadzić iglaki?
1. po wyjęciu rośliny z pojemnika zanurzamy ją w wodzie,
2. przygotowujemy dziurę w podłożu, która powinna być dwa razy większa od bryły korzeniowej,
3. wkładamy roślinę w przygotowany dół, uzupełniamy go ziemią, przeznaczoną do iglaków,
4. lekko udeptujemy,
5. podlewamy obficie wodą,
6. ściółkujemy korą.

Ten ostatni zabieg ma ogromne znaczenie pielęgnacji iglaków i możemy w tym celu wykorzystać korę sosnową, leśną, igliwie lub trociny. Warstwa ściółki powinna mieć ok. 5 cm wysokości. Oprócz walorów estetycznych taki zabieg poprawia strukturę gleby, dostarcza roślinie składników organicznych, zapobiega parowaniu wody oraz chroni korzenie przed mrozami.

Sadząc iglaki pamiętajmy o zachowaniu odległości:
– rośliny płożące – 2-3 sztuki na metr kwadratowy
– drzewa iglaste – co 3-5 metrów
– krzewy iglaste – co 1-3 metry

Uwaga!

Iglaki najlepiej sadzić wiosną – na przełomie marca i kwietnia, ewentualnie wczesną jesienią (wrzesień). W tym czasie rośliny dobrze się ukorzeniają i odpowiednio przygotowują do zimy. Właściwy wybór miejsca dla iglaków spowoduje lepszy rozwój i zwiększy odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak choroby czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto wykorzystać gotowe już podłoże, idealne dla iglaków, np. Ziemovit.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzyszczenie fug
Następny artykułKto to jest singiel?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here