Budowa skalniaka nie jest zajęciem na jedno popołudnie i wymaga przeprowadzenia przygotowanej wcześniej strategii. Usypanie ziemi ogrodowej, na której ułożymy kamienie nie utworzy skalniaka a kopiec ziemi. Aby skalniak wyglądał ładnie potrzeba trochę zmysłu artystycznego.

Najlepszym miejscem będzie dla niego przestrzeń nasłoneczniona i osłonięta od wiatru. Odradzamy tworzenie skalniaków na obszarze zadrzewionym z uwagi na opadające liście. Tworząc skalniak możemy wykorzystać naturalną pochyłość terenu lub np. zejście z tarasu do ogrodu. Skalniak może być również oparty o murek lub stworzyć skorupę – najważniejszy jest jego naturalny wygląd.

Budowa małego skalniaka (ok. 50 cm wysokości):
– wybrać ziemię na głębokość 20-30 cm,
– zasypać podkładem,
– usypać kopiec w kształcie zbliżonym do planowanego,
– ułożyć kamienie skalniaka (najlepiej sprawdzą się kamienie o ostrych krawędziach)
– przestrzenie między nimi wypełnić podłożem,
– wielokrotnie podlać skalniak silnym strumieniem wody.

Rośliny na skalniak
Można na nim sadzić wszystkie gatunki roślin, a najlepiej kwitnące cały rok, a więc:
– sukulenty
– rośliny cebulowe
– byliny
– karłowe iglaki
Tworząc kompozycje dobierajmy rośliny według wymagań i okresu ich kwitnienia. Pielęgnując skalniak pamiętajmy o umiarkowanym podlewaniu i regularnym odchwaszczaniu.

Poleca się następujące rośliny:
macierzanka cytrynowa
skalnica (ma 300 odmian)
żagwin (unikajmy sadzenia w skupisku roślin)
rojnik (tworzy dekoracyjne rozety, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne)
rozchodnik (lubi miejsce słoneczne)

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wyczyścić plamy z potu?
Następny artykułPrzesadzanie kwiatów doniczkowych

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here