Autor
Inne porady tego autora
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie - informacje
Gdzie warto pojechać nad Morze Bałtyckie?
W tym dziale
Co warto zobaczyć na Roztoczu?
Podróżowanie a nastrój
Jak zdrowo spędzić wakacje?
Apteczka na wakacje
Tanie bilety lotnicze - porady
Wakacyjna podróż - samochodem czy samolotem?
Beskid Żywiecki to region z wieloma atrakcyjnymi szlakami dla miłośników górskich wędrówek. O jego popularności decydują nie tylko walory przyrodnicze i kulturowe, ale także dobry dojazd, np. z Katowic czy z Krakowa. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych informacji, dotyczących szlaków Beskidu Żywieckiego.
Do najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego zalicza się Babią Górę (1725 m), Pilsko (1557 m) oraz Małą Babią Górę (1515 m). Celem pieszych wypraw są najczęściej Babia Góra oraz Pilsko.
1. Na Babią Górę dojdziemy kilkoma szlakami. Są to następujące trasy: Przełęcz Krowiarki – Sokolica - Babia Góra (4,5 km, czas trwania wyprawy: 2,5 godziny), schronisko na Markowych Szczawinach - Babia Góra (2.5 km, czas trwania wyprawy: 1,5 godzinny), Schronisko na Markowych Szczawinach - Przełęcz Brona - Babia Góra (2.8 km, czas trwania wyprawy: 1 godzina 40 minut) oraz Lipnica Wielka Kiczory - Leśniczówka Stańcowa - Babia Góra (1725 m) (10 km, 3,5 godziny).
2. Na Pilsko prowadzą szlak: Korbielów - Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko (6.5 km, czas trwania wyprawy 2,5 godziny) w dwóch wariantach.
3. Oprócz wyżej wspomnianych szczytów wielu miłośników górskich wypraw decyduje się na szlaki, które prowadzą: na Perć Akademików, Małą Babią Górę, Romankę, Mędralową czy w kierunku wodospadu na Mosorczyku.
Nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu w schronisku. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ma schroniska na: Wielkiej Raczy, Przełęczy Przegibek, Rycerzowej, Krawcowym Wierchu, Hali Rysiance, Hali Lipowskiej, Hali Boraczej, Hali Miziowej, Markowych Szczawinach oraz na Hali Krupowej. Poza tym można przenocować na Mładej Horze, na Przełęczy Opaczne nad Zawoją, na Przełęczy Klekociny, w chatce studenckiej „Skalanka” (przy szlaku na Wielką Raczę), w Chałupie Chemików (Dolina Danielki), w chatce AKT „Dobrodziej” (polana Witasówka), w Chatce Elektryków koło góry Łazek (kultowe miejsce) oraz w Studenckim Schronie Turystycznym „Pod Solniskiem”.
Wędrując po Beskidzie Żywieckim należy pamiętać o pewnych ograniczeniach. Wynikają one z faktu, że funkcjonuje tutaj Babiogórski Park Narodowy. W związku z tym przed wyprawą warto zapoznać się z jego regulaminem.
Czy byliście kiedyś w tej części Polski? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu.