Ciapaty - przepis

Potrawy     dodano 2015-07-09
ocena

Chapati, chapatti bądź chapathi to te same pszenne placki pieczone na ogniu lub specjalnych patelniach zwanych tawa bez dodatku tłuszczu, znane w krajach południowej Azji, kojarzące się szczególnie z Indiami, w których nazywa się je również roti, czyli chleb.

Ciapaty - przepis

Fot. Agnieszka Pietnoczka

Ciapaty wykonane są z elastycznego ciasta składającego się z pszennej mąki, soli i wody. Dzielone na małe części są wałkowane na cienkie placki wielkości patelni, na której mają się prażyć. Ciekawy jest sposób ich podpiekania. Rozwałkowany placek wkłada się na rozgrzaną suchą patelnię i często przewraca, by zrobiły się na nim charakterystyczne ciemnobrązowe, podpieczone kółka. W niektórych rejonach południowej Azji na patelni piecze się chapati tylko przez chwilkę, a następnie przenosi nad otwarty ogień, trzymając je za brzeg specjalnymi szczypcami. Roti jest gotowe, kiedy nadmie się jak balon. Oznacza to, że gorące powietrze dostało się do środka i jest on wtedy gotowy do spożycia.

Do przygotowania typowego indyjskiego roti zwanego chapati będzie potrzebne:

Będzie potrzebne:

pół szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki mąki pszennej razowej
spora szczypta soli
100 ml wody

UWAGA!

Do czego warto podawać chapati? Z pewnością do wszelkiego rodzaju sosów warzywnych i mięsnych, tzw. curry. Nabieramy wtedy kawałkiem roti mięso z sosem lub napełniamy nim jak meksykańskie tortille. Neutralny smak chapatów rozprasza nieco pikantność mięsnego lub warzywnego curry i nadaje potrawie, dzięki mące razowej, dodatkowy smak.

Do miski wsypać oba rodzaje mąk i sól. Dolać wodę i zagnieść wszystkie składniki w elastyczne ciasto, po czym umieścić w misce oprószonej mąką, przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut. Po tym czasie podzielić je na kilka (ok. 6) kawałków i uformować w dłoniach kulki, każdą dobrze obtoczyć w mące, po czym rozwałkować na cienki placek o średnicy ok. 12-15 cm. Patelnię rozgrzać. Placki podpiekać z obu stron po dwa razy aż do pojawienia się ciemnobrązowych plamek upieczonego ciasta. W trakcie pieczeni można naciskać je łopatką, powodując naturalne wybrzuszenia z gorącym powietrzem.

Podróżując po Indiach możemy zdziwić się z powodu różnic w smaku chapatów. Okazuje się, przygotowywane są one z różnego rodzaju mąki. W zależności od rejonu Azji są to:
- mąka z ciecierzycy
- mąka z prosa
- mąka z kukurydzy
- mąka pszenna

Innym rodzajem pieczywa podobnego do powyższych podpłomyków są tandoori roti, czyli placki pieczone w specjalnym piecu. Smażoną zaś wersją chapatów jest tzw. paratha.

chapati przepis

fot. Agnieszka Pietnoczka

Znacie inny przepis na ciapaty? Podzielcie się nim!

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ
Zakwas na chleb – przepis

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Strogonow – przepis

Strogonow – przepis

Joanna Białek / 2010-08-13 11:48:19

Chleb z ziemniakami – przepis

Chleb z ziemniakami – przepis

Agnieszka Pietnoczka / 2011-03-21 13:07:10

Arancini - przepis

Arancini - przepis

Katarzyna Wyka / 2011-10-26 15:45:49

Bagietki – przepis

Bagietki – przepis

Sylwia Załuńska / 2011-03-22 15:18:06