Choć jego najważniejszym składnikiem jest polędwica, w przypadku jej braku można użyć innego gatunku mięsa, potrawa nie straci na swoim smaku.

Do przygotowania najbardziej znanego i najczęściej spotykanego w polskich domach przepisu na strogonow

80 dag polędwicy wołowej,
3 łyżki masła,
2 cebule,
150 ml bulionu warzywnego,
2 łyżki koncentratu pomidorowego,
150 ml śmietany,
1 łyżkę mąki,
mieloną czerwoną paprykę słodką,
3 ogórki konserwowe,
1/2 kg pieczarek,
2 czerwone papryki,
1 łyżkę musztardy,
sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie strogonowa nie jest wcale trudne i każdy powinien sobie z nim bez problemu poradzić. Mięso należy dokładnie wymyć i opłukać. Następnie trzeba wyciąć z niego wszystkie błony, chrząstki i tłuste kawałki, ponownie je opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić w cienkie, podłużne plastry i oprószyć mąką. Należy podsmażyć je w dużym garnku na niewielkiej ilości tłuszczu. Cebulę obrać, drobno posiekać i zeszklić na 2 łyżkach masła razem z pokrojonymi w niezbyt duże kawałki pieczarkami, uważając by ich nie przypalić. Przysmażoną cebulę z pieczarkami włożyć do garnka z mięsem, dodać pokrojone w słupki ogórki konserwowe, pokrojoną w cienkie paseczki czerwoną paprykę i całość zalać bulionem, a resztę uzupełnić wodą. Dodać do tego łyżkę musztardy, przecier pomidorowy i dusić, aż mięso będzie miękkie.

Przed samym podaniem, już nie gotując, do strogonowa można dodać kilka łyżek śmietany. Należy zrobić to ostrożnie, aby się nie zwarzyła. W tym celu trzeba odlać nieco strogonowa do osobnego naczynia, tam połączyć go ze śmietaną i dopiero wtedy wlać do garnka z całością dania. Na koniec można również delikatnie zagęścić strogonow wodą z dodatkiem mąki. Tak przygotowany posiłek można podawać z ryżem, chlebem, ziemniakami lub kaszą.

Przedstawiony wyżej przepis na strogonow jest jednym z wielu. Strogonoff to bardzo specyficzna potrawa, podobnie jak bigos, kwaśnica czy grochówka, w której niemal każda pani domu wprowadza pewne modyfikacje. Jednak mięso, pieczarki i papryka to jego podstawa.

Znacie inne przepisy na strogonowa? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSmażenie ryb – zasady
Następny artykułSushi – przepisy

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

7 KOMENTARZE

  1. „…aby się nie zważyła.” A powinno być „zwarzyła”. Dlaczego? Bo zwarzyć, wywar, jest pochodną słowa warzyć (staropolskie i gwarowe gotować), a to z kolei od „war”. Zatem zmienia się na rz a nie na ż.

    P.S. przepis dobry, podobny do większości internetowych, dodam tylko, że potrawki a’la Stroganof z wieprzowiny czy jakichkolwiek ochłapów też zawsze są dobre, wystarczy przypilnować, aby mięso było uwarzone na miękko.

    Jeśli zaś zależy nam na dbałości o smak tradycyjny (oryginalny), to do obtaczania mięsa należy użyć mąki z czarnym mielonym pieprzem, a pieczarki i cebulę kroimy koniecznie w tzw. ząbki, a nie w plasterki, no i bez papryki! I nie koncentrat pomidorowy tylko przecier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here