Różne „typy” zniszczenia mienia (w potocznym znaczeniu tego określenia) są ujęte zwłaszcza w Kodeksie wykroczeń. Ustawa ta przewiduje odpowiedzialność m.in. za czyny polegające na:

– niszczeniu, uszkadzaniu lub czynieniu nieczytelnymi znaków lub napisów ostrzegających o grożącym niebezpieczeństwie dla życia lub zdrowia człowieka, niszczeniu ogrodzeń lub innych urządzeń zapobiegających takiemu niebezpieczeństwu – opisane zachowanie jest wykroczeniem i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. [1] Poza typowymi karami w przypadku tego wykroczenia często orzekany jest obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego przedmiotu;

– niszczeniu, uszkadzaniu drogi publicznej lub drogi w strefie zamieszkania, przynależności lub urządzeń drogowych – podlegają one karze grzywny albo karze nagany. [2] Podobna kara grozi za usuwanie lub niszczenie zasłon odśnieżnych.

Nawet zachowania nie skutkujące powstaniem zniszczeń są traktowane jako wykroczenia, zwłaszcza zaś:

– wystawianie lub wywieszanie ciężkich przedmiotów albo rzucanie nimi, wylewanie płynów, wyrzucanie nieczystości albo doprowadzanie do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów – jest karane grzywną do 500 złotych albo naganą. [3] Jeżeli zachowanie powyższe wynika wyłącznie ze „złośliwości lub swawoli”, jest karane surowiej, karą ograniczenia wolności lub grzywną (z reguły wyższą niż 500 zł);

– rzucanie kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu grozi orzeczeniem kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. [4]

„Klasyczne” niszczenie mienia zostało uregulowane w art. 124 Kodeksu wykroczeń. Przepis ten stanowi, że na odpowiedzialność naraża się każdy, kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku. Jeżeli szkoda nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. [5] Karalne jest również usiłowanie, pomocnictwo oraz podżeganie do popełnienia takiego wykroczenia. Ściganie tego wykroczenia następuje jednakże na żądanie pokrzywdzonego, zaś sprawca poza sankcjami opisanymi powyżej będzie musiał zapłacić równowartość wyrządzonej szkody pokrzywdzonemu lub wypełnić obowiązek polegający na przywróceniu do stanu poprzedniego uszkodzonego czy zniszczonego mienia.

Poza opisanymi powyżej wykroczeniami w Kodeksie karnym zostało uregulowane przestępstwo polegające na niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu cudzej rzeczy niezdatną do użytku, gdy wartość zniszczonego mienia przewyższa wartość 250 zł. Kara przewidziana za powyższe przestępstwo jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. [6] Istnieje możliwość złagodzenia odpowiedzialności karnej za zniszczenie mienia – w sytuacji, gdy czyn zostanie uznany za tzw. „wypadek mniejszej wagi”. Zgodnie ze stanowiskiem orzecznictwa:

„(…) o uznaniu konkretnego czynu zabronionego za wypadek mniejszej wagi decyduje ocena jego społecznej szkodliwości, jako zmniejszonej do stopnia uzasadniającego wymierzenie kary według skali zagrożenia ustawowego przewidzianego w przepisie wyodrębniającym wypadek mniejszej wagi w kategorii przestępstw określonego typu. Określenie stopnia społecznej szkodliwości czynu należy do sfery ustaleń faktycznych w sprawie (…).” [7]

W przypadku, gdy sąd orzekający uzna, że czyn można zakwalifikować jako wypadek mniejszej wagi, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na czas do 1 roku. Poza przypadkiem złagodzenia odpowiedzialności karnej w powyżej opisanym przypadkiem, istnieje możliwość zakwalifikowania popełnionego czynu ze znacznie surowszego przepisu, mianowicie jako zniszczenia mienia znacznej wartości. Mieniem znacznej wartości jest mienie, którego wartość w czasie popełnienia czynu zabronionego przekracza 200 000 złotych. [8] Karą za zniszczenie mienia znacznej wartości jest kara pozbawienia wolności do 1 roku do 10 lat. Podobna odpowiedzialność grozi sprawcy przestępstwa zniszczenia mienia (dobra) o szczególnym znaczeniu dla kultury, dotyczy to zabytków, dzieł sztuki itp. [9]

Ściganie przestępstwa zniszczenia mienia następuje na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że musi on powiadomić policję i zgłosić popełnienie przestępstwa na swoją szkodę oraz złożyć wniosek o ściganie przestępcy.

Jakie są Wasze doświadczenia z prawem, czy byliście kiedyś oskarżeni o niszczenie mienia? Czekamy na Wasze opinie!

Źródła:

[1] Art. 74 § 1 Kodeksu wykroczeń.
[2] Art.99§ 1 pkt. 1 Kodeksu wykroczeń.
[3] Art. 75 § 1 Kodeksu wykroczeń.
[4] Art. 76 Kodeksu wykroczeń.
[5] Art. 124 § 1 Kodeksu wykroczeń.
[6] Art. 288 Kodeksu karnego.
[7] Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 15 lipca 2008 r. (III KK 162/2008; LexPolonica nr 2211263).
[8] Art. 115 § 5 Kodeksu karnego.
[9] Art. 288 § 1 w zw. z art. 294 § 2 Kodeksu karnego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy następuje przedawnienie mandatu drogowego?
Następny artykułPrawa oskarżonego w procesie karnym

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

7 KOMENTARZE

  1. Najechalem tylnym kolem sluzbowym samochodem(MASTER)na donice stojaca przed firma klienta do ktorego woze towar i uszkodzilem ja.Donica od ziemi ma ok 35-40 cm.Szef chce mnie tym obciazyc. Czy ma takie prawo?

  2. Witam .Moja sprawa jest może prosta lecz nietypowa .Mam mały domek na wsi powiązany dachem i ścianą ze stodołą .Chciałem przekształcić stodołę na pomieszczenia gospodarcze ,czyli kotłownię ,pomieszczenie na drewno, węgiel ,ubikację ,i garaż .Pracuję na wyjazdach ,i jakież było moje zdziwienie -raczej szok jak przyjechałem i obok domu zamiast stodoły stał garaż blaszak .Moja żona wraz ze swoim synem (moim pasierbem)pod moją nieobecność , rozebrali stodołę bez mojej wiedzy ,bez mojej zgody i bez poinformowania mnie o jakiejkolwiek rozbiórce .

    Co mam teraz zrobić ???

    Do jakiej instytucji mam się udać ?Co mam zrobić ?może jest jakiś darmowy prawnik który udzieliłby mi informacji.?Będę wdzięczny za pomoc.

    E-mail yestem4@wp.pl pozdrawiam .

  3. Witam wspolnie z kolega w sobotni wieczor kopnelismy 4 razy w automat rozmienoajacy pieniadze nie uszkodzilsmy go i mamy nagranie ze dziala poprawnie sprawa jest na policji , co nam za to grozi (17 i 19 ) lat prosze o kpgos doswiadczonego o opinie na email zloty110@wp.pl

  4. Jestem właścicielem 60 % w budynku / restauracja /. Pozostałe 40 % / mieszkania lokatorskie /to własność gminy . Zarząd częściami wspólnymi prowadzi MZGL czyli jednostka organizacyjna Gminy . Moja część została zalana fekaliami z rur odprowadzających scieki z mieszkań lokatorskich . Zniszczenia są bardzo poważne . Usunięcie ich wymaga dużych nakładów finansowych . Kto powinien odpowiedzieć za zniszczenie mojego mienia ?

  5. Witam.Niecale pol roku temu klupilam synowi telefon komorkowy za okolo 800zl.Jakis czas temu syn powiedzial mi ze tego telefonu juz nie ma poniewaz jego ojciec z ktorym moj syn mieszka zabral mu ten telefon i zniszczyl.Teraz moj syn ma jakis porzyczony telefon i jest mu bardzo przykro ze ojciec do tej pory nie odkupil mu telefonu.Co moge zrobic w tej sprawie,czy grozi mu za to jakas odpowiedzialnosc karna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here