Kodeks cywilny w zakresie odpowiedzialności z tytułu rękojmi nie obejmuje umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Szczególna ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej zawiera przepisy gwarantujące konsumentom większą ochronę przed nieuczciwością ze strony przedsiębiorców, niż ta, która wynika z przepisów o rękojmi.

Aby mówić o rękojmi za wady fizyczne należy najpierw zastanowić się, czym jest wada fizyczna? Wady fizyczne ocenia się bez względu na to, czy rzecz sprzedawana była nowa, czy używana. Kodeks cywilny w art.556 §1 definiuje pojęcie wady fizycznej. Musi to być jakiś mankament, utrudniający korzystanie z rzeczy i sprzeczny z tym, o czym zapewniał nas sprzedawca. W przypadku samochodu może to być nieprawdziwy rok produkcji samochodu, sfałszowany przebieg, fakt, że samochód był uszkodzony w wyniku wypadku itp. Jeżeli chodzi np. o nieruchomości: wadą fizyczną będzie zatajenie, że przez działkę biegnie kanalizacja i nie można na niej usytuować domu, mimo, że sprzedawca zapewniał, że można. W przypadku mieszkań wadą fizyczną są wszelkie wady dotyczące instalacji, pękające ściany, zepsute okna nadające się do wymiany, itp. W niektórych wypadkach nie dołączenie do rzeczy jej instrukcji obsługi jest według kodeksu cywilnego wadą fizyczną rzeczy. Wady te muszą mieć wpływ na prawidłowe korzystanie z zakupionej rzeczy, lub mieć wpływ na cenę rynkową tego przedmiotu – wady co do zasady obniżają wartość rzeczy.

Istnieją jednak sytuacje, gdy sprzedawca uniknie odpowiedzialności z tytułu rękojmi. „Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy” (1). Gdy jednak kupujący takiej wiedzy nie miał może od sprzedającego żądać:

– obniżenia ceny zakupionego przedmiotu (wada obniża często wartość rzeczy)
– odstąpienia od umowy (jednak sprzedawca ma prawo zamienić naszą rzecz na taką samą wolną od wad; gdy wymieniona rzecz również posiada wady – możemy ją zwrócić i żądać oddania pieniędzy) (2)
– żądać dostarczenia rzeczy wolnej od wad (w przypadku rzeczy tzw. oznaczonych co do gatunku – np. materiałów budowlanych, które nie są niepowtarzalne)
– żądanie usunięcia wady – gdy chodzi o rzecz oznaczoną co do tożsamości np. samochód, mieszkanie itp.

Aby skorzystać z tych uprawnień nabywca wadliwej rzeczy musi dopełnić formalności związanych z terminem zgłoszenia wady. Można to zrobić w jakikolwiek sposób, jeżeli jednak rzecz była kosztowana lepiej się ubezpieczyć i zgłosić sprzedającemu istnienie wady p (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Jest to istotne dla późniejszych celów dowodowych, gdyby sprawa znalazła finał w sądzie. Istotny jest termin zakreślony ustawą dla zgłoszenia wady fizycznej rzeczy:

– zasadą ogólną jest termin jednego miesiąca od zakupu (gdy stronami umowy są osoby fizyczne)
– krótsze terminy obowiązują w przypadku artykułów żywnościowych
– pomiędzy przedsiębiorcami zgłoszenie wady powinno nastąpić niezwłocznie

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie odkryjemy wady w ciągu tak krótkiego terminu? Jeżeli sprzedawca zataił specjalnie wadę i nie poinformował nas o niej w żaden sposób, a nawet zapewniał że rzecz nie ma żadnych wad? Wówczas powyższe terminy zostają przedłużone do upływu jednego roku, „ w gdy chodzi o wady budynku – po upływie trzech, licząc od dnia, gdy rzecz została kupującemu wydana.” (3).

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne zakupionej rzeczy nie wyłączają uprawnień kupującego z tytułu gwarancji, jeżeli taka została na rzecz udzielona. Uprawnienia z rękojmi i gwarancji są od siebie niezależne. Dodatkowo, jeżeli na skutek istnienia wady kupujący poniósł szkodę, może dodatkowo żądać odszkodowania od nieuczciwego sprzedawcy, który wadę celowo zataił.

Źródła:
1) art. 557 § 1 k.c.
2) por. art. 560 §1 k.c.
3) art. 568 §1k.c.

Jak oceniacie przepisy dotyczące tej kwestii? Czy według Was chronią konsumenta?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMarynata z cukinii – przepis
Następny artykułJak zarejestrować znak towarowy?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here