W tym celu należy złożyć do sądu pismo lub skontaktować się z sądem w inny sposób, najlepiej przed terminem rozprawy albo najpóźniej w tym samym dniu. Oczywiście, usprawiedliwienie złożone później sąd również rozpatrzy, lecz w przypadku świadka może się okazać, że kara za niestawiennictwo została nałożona w trakcie rozprawy na którą się nie stawił.

Samo odroczenie rozprawy może nastąpić z przyczyn ustawowych lub na wniosek strony – w procesie cywilnym. W takim procesie sąd sam odroczy rozprawę, gdy wie wcześniej o nadzwyczajnym wydarzeniu, które sprawiło, że strona na rozprawę nie dotarła. Także w przypadku istnienia przeszkody, której nie można przezwyciężyć, a która jest sądowi znana, może on zarządzić odroczenie rozprawy (1). Są to takie przyczyny, jak np. klęska żywiołowa, wypadek strony uniemożliwiający jej stawienie się w sądzie, czy ważne przyczyny osobiste lub zdrowotne – poród, ciężka choroba. Nie należy jednak wprowadzać sądu w błąd – wówczas sąd może za takie kłamstwo ukarać nas grzywną. Usprawiedliwienie niestawiennictwa strony czy też świadka wymaga dołączenia do pisma odpowiednich dokumentów – np. z powodu choroby należy przedstawić zaświadczenie lekarskie biegłego lekarza sądowego (2).

O odroczenie rozprawy należy wnosić zawsze przed rozprawą – tak, aby sąd zapoznał się z przyczynami naszej nieobecności.

W przypadku świadka należy zadbać o usprawiedliwienie jeszcze przed rozprawą, ponieważ sąd może wobec nieobecnego świadka orzec karę grzywny za nieusprawiedliwione niestawiennictwo lub zarządzić jego przymusowe sprowadzenie przez Policję na rozprawę.

W procesie karnym zasady te są oczywiście surowsze, ze względu na powagę spraw oraz prawa oskarżonego. Zasady dotyczące świadków są w obu procesach podobne.

W przypadku doręczenia pisma oskarżonemu lub jego pełnomocnikowi w terminie krótszym niż 7 dni przed rozprawą mogą oni złożyć do sądu odpowiedni wniosek, którego skutkiem będzie odroczenie rozprawy. Wniosek może zostać złożony najpóźniej przed samym rozpoczęciem przewodu sądowego (3). Obecność oskarżonego na rozprawie głównej w trybie zwyczajnym jest jednocześnie prawem i obowiązkiem oskarżonego, zatem jeżeli z naprawdę ważnych przyczyn nie może się na niej zjawić – rozprawa zostanie odroczona, pod warunkiem, że sąd wie o tych nadzwyczajnych przyczynach wcześniej. Każde tłumaczenie jest dobre, o ile zostanie uznane przez Sąd – dlatego należy zadbać, by było dobrze uargumentowane i udowodnione.

Wniosek o odroczenie rozprawy wnoszony na piśmie musi spełniać wymogi pisma procesowego. Przykładowe pismo o odroczenie rozprawy może wyglądać następująco:
Miejscowość, data
wskazanie właściwego sądu (Do Sądu Okręgowego w …………, Wydział V Karny)
wskazanie na sygnaturę akt
wskazanie, jaką stroną postępowania jesteśmy – czy też występujemy w charakterze świadka (podajemy tutaj nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania)

Pismo np. świadka, oskarżonego, (w procesie cywilnym: pozwanego, powoda)
Przykładowa treść pisma:
Uprzejmie proszę o odroczenie terminu rozprawy wyznaczonej na dzień (data) ponieważ w dniu…. miałem wypadek komunikacyjny i w związku z pobytem w szpitalu i ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu nie jestem w stanie stawić się na wezwanie sądu w dniu rozprawy.

Można wymienić załączniki do naszego pisma: protokół z wypadku, zaświadczenie lekarskie, czy też inne wiarygodne dokumenty uzasadniające naszą prośbę
Czytelny podpis osoby składającej pismo

Źródła:
1) Art. 214 § 1 k.p.c.
2) Art. 214 (1) § 1 k.p.c.
3) Art. 353 § 2 k.p.k.

W jakim charakterze występujecie na rozprawie w sądzie? Czy to doświadczenie jest dla Was stresujące?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy pozew musi być wniesiony na formularzu?
Następny artykułJak nauczyć psa dać głos?

Ewelina Paździora – ukończyła filologię polską i prawo  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z  Kancelarią Adwokacką w Krakowie, zajmuje się zwłaszcza prawem cywilnym i prawem pracy. Oprócz tego specjalizuje się w prawie Unii Europejskiej. Przygotowuje się do egzaminu na aplikację adwokacką.

 

Nasz specjalista o sobie:


Polonistyka, prawo … a może jeszcze archeologia? Uwielbiam nieustanne zmiany i wyzwania. Ciągle stawiam sobie nowe cele i staram się dążyć do ich realizacji, fascynuje mnie rozwiązywanie zagadek i łamigłówek.  Połączenie wielu pasji sprawia, że interpretacja i zrozumienie prawnych problemów nie stanowi dla mnie trudności. We wszystkim co robię, staram się zachować należytą staranność, samodzielnie poszukuję odpowiedzi na trudne pytania, analizuję wszystkie możliwości.

Trochę romantyk, trochę realistka. W wolnych chwilach uciekam z dobrą książką daleko za miasto. Lubię włóczęgę po górach, amatorskie zdjęcia, nowych znajomych. Odwiedziłam z przyjaciółmi Krym, Pragę i wiele miast Europy Zachodniej. Moim marzeniem jest przejazd koleją transsyberyjską.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here