Z kradzieżą roweru spotkało się wiele osób, ponieważ mieszkając w blokach, często przechowujemy nasze rowery w piwnicach, komórkach czy wózkowniach, a w miejscach tych niestety nie zawsze są bezpieczne. Także zostawiając rower np. pod sklepem, musimy być świadomi ryzyka kradzieży.

Kary dla złodziei rowerów

Możemy jednak zawsze mieć nadzieję, że sprawca kradzieży naszego roweru spotka się z zasłużoną karą – za kradzież roweru o wartości powyżej ¼ minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2014 r. powyżej 420 złotych) przestępcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kradzież tańszego roweru (poniżej kwoty 420 zł) jest traktowana jako wykroczenie.

Powyższe kary przewidywane są za kradzież roweru, który czekał na właściciela przypięty do metalowego stojaka pod sklepem czy miejscem pracy. Jeśli złodziej kradnie rower z naszej piwnicy, wówczas mamy do czynienia z włamaniem, które w każdej sytuacji jest przestępstwem. Grozi za nie kara aż do 10 lat pozbawienia wolności.

Kupno kradzionego roweru

Jeśli skradziono nam rower i myślimy o kupnie następnego, musimy bardzo uważać, ponieważ kradzione rowery są najczęściej sprzedawane np. na różnego rodzaju giełdach czy w internecie. Jeśli spotkamy się z atrakcyjną cenowo ofertą sprzedaży używanego roweru (najczęściej dość wysokiej klasy, ponieważ takie są szczególną pokusą dla złodzieja) i mamy prawo przypuszczać, że rower ten pochodzi z kradzieży, lepiej nie ryzykować.

Choć taka oferta może być dla nas bardzo korzystna, należy pamiętać, że kupno różnego rodzaju przedmiotów pochodzących z kradzieży, może być karane. Jeśli okoliczności wskazują na fakt, że rower został wcześniej ukradziony, a my go mimo to kupimy, grozi nam (zależnie od wartości roweru) kara grzywny lub ograniczenia, a nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 2 lat.

Kara ta jest surowsza, jeśli całkowicie świadomie kupujemy używany rower (ale też dowolny inny przedmiot pochodzący z kradzieży) – wówczas grozi nam pobyt w więzieniu od 3 miesięcy aż do 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here