Jaka kara za bigamię?

Prawo     dodano 2015-02-05
ocena
Bigamia w Polsce jest czynem karanym, który oprócz unieważnieniem małżeństwa skończyć może się grzywną, karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Bigamia = przestępstwo

Polska jest krajem, w którym obowiązuje monogamia, a bigamia - czyli wielożeństwo - jest czynem zabronionym. Bigamią jest pozostawanie w związku małżeńskim z więcej niż jedną osobą. Zgodnie z art. 206 Kodeksu karnego osoba zawierająca małżeństwo pomimo faktu pozostawania w związku z inną osobą podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia nawet do 2 lat.

Warto zaznaczyć, że przestępstwo bigamii popełniać będzie tylko ta osoba, która pozostaje już w związku małżeńskim. Osoba, która zawarła związek z taką osobą, nie odpowiada za to przestępstwo.

Ściganie

Ściganie bigamii następuje z urzędu, nie jest wymagany żaden wniosek w tej sprawie. Co więcej postępowanie może być przeprowadzone wbrew osobom zainteresowanym. Osoba, która dowie się o popełnieniu bigamii, ma społeczny obowiązek poinformowania o tym prokuratury.

Osoba dopuszczająca się bigamii działa zazwyczaj w zamiarze bezpośrednim. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy osoba nie jest pewna, czy jej związek małżeński nadal trwa czy też ustał. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy jeden ze współmałżonków zaginie albo świadomie ucieknie od swojej rodziny.

Podstawa do nieważnienia małżeństwa

Zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego bigamia jest podstawą do unieważnienia małżeństwa. Z pozwem o unieważnienie może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny, jak np. małżonkowie czy dzieci z pierwszego małżeństwa, ale także prokurator. Sąd unieważniając małżeństwo bigamiczne ustala, który z małżonków małżeństwo zawarł w złej wierze.

Dodatkowe konsekwencje

Dodatkowo małżonek niewinny może dochodzić alimentów od drugiego małżonka przez okres 5 lat od unieważnienia małżeństwa.

Spotkaliście się z bigamią w Polsce? Czy kara za ten czyn jest odpowiednia?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

kara za bigamię to dwie teściowe.

~ smutne / 2016-04-21 19:50:25
oceń komentarz: (3) (0)

dwie teściowe to nie kara bo mogą być młode karą jest nieodpowiedzialnośc jednej z osób

~ jan / 2017-04-12 14:20:22
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Co grozi za niepłacenie alimentów?

Co grozi za niepłacenie alimentów?

Redakcja / 2014-11-24 13:41:12

Co grozi za zniszczenie mienia prywatnego lub publicznego?

Co grozi za zniszczenie mienia prywatnego lub publicznego?

Ewelina Paździora / 2013-02-26 14:10:37

Co grozi rodzicom za bicie dziecka?

Co grozi rodzicom za bicie dziecka?

Ewelina Paździora / 2012-01-02 12:57:40

Co to jest rękojmia?

Co to jest rękojmia?

Ewelina Paździora / 2010-11-18 12:56:10