Masaż kręgosłupa - jak wykonać?

Profilaktyka    
ocena

W skład kręgosłupa wchodzi 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i 4-5 kręgów guzicznych. Masaż działa rozgrzewająco, rozluźnia mięśnie, łagodzi dolegliwości, zmniejsza ból w plecach, odpręża i poprawia ukrwienie tkanek.

Masaż kręgosłupa - jak wykonać?

photoxpress.com

Osoba masowana układa się na brzuchu, ręce kładzie wzdłuż tułowia, pod grzbiety stóp podkładany jest wałek. Masażysta natomiast przyjmuje pozycję boczną (koło pacjenta).

Masaż kręgosłupa prowadzimy wzdłuż mięśnia prostownika grzbietu. Zaczynamy od kości krzyżowej do kresy karkowej i kości potylicznej. Dolny odcinek kręgosłupa masujemy mocniej, a górną część masujemy lżej.

Masaż rozpoczynamy od przegłaskania. Obydwiema dłońmi przylegamy do ciała, jedną po lewej, drugą po prawej stronie kręgosłupa i prowadzimy ruch od końca lędźwiowego odcinka wzdłuż kręgosłupa, kończąc na karku. Zabieg powtarzamy sześć razy. Można także masować na zmianę najpierw jedną stronę kręgosłupa. Masujemy dłońmi naprzemiennie, a następnie przechodzimy na drugą stronę i  wykonujemy ten sam ruch.

Przechodzimy teraz do rozcierania. Kładziemy jedną rękę  po prawej stronie, drugą po lewej stronie kręgosłupa. Wykonujemy ruch rozcierania palcami dłoni w postaci małych kółeczek od lędźwiowego odcinka kręgosłupa, kończąc na mięśniach karku lub też obiema dłońmi rozcieramy prawą stronę kręgosłupa. Potem przechodzimy na lewą, w kierunku jak wyżej. Zabieg powtarzamy sześć razy.

Ugniatanie wykonujemy obiema dłońmi. Polega to na wykonywaniu ruchu uciskania i ugniatania tkanki między kciukiem a palcem wskazującym; po obu stronach kręgosłupa, od odcinka lędźwiowego, do kresy karkowej i kości potylicznej. Powtarzamy zabieg sześć razy.

Oklepywanie (tak zwane „łyżeczkowe”), wykonujemy po obu stronach kręgosłupa lub oklepujemy jedną stronę, a potem przechodzimy na drugą. Dłońmi zgiętymi łyżeczkowo uderzamy wzdłuż kręgosłupa, z pominięciem okolic nerek. Ruch powinien być głuchy, stłumiony. Powtarzamy kilka razy.

Po zakończeniu zabiegu przegłaskujemy całą płaszczyznę pleców.

Korzystacie czasami z usług masażysty? A może sami lubicie masować? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =